Wystawa „Dzieje Zakonu Niemieckiego od założenia do dzisiaj” trafiła do Malborka.
- Ta ekspozycja została przygotowana w Centrum Kultury Prus Wschodnich w 2009 roku z okazji rocznicy przeniesienia stolicy państwa zakonnego z Wenecji do Prus - powiedział dr Wiesław Kogan, otwierając w środowe popołudnie wystawę w Malborku.
Wystawa o historii Zakonu Niemieckiego powstała w Ellingen. Pierwotnie plansze informacyjne i cenne eksponaty sprowadzone m.in. z Wiednia wypełniły cztery sale. Przygotowanie wystawy zajęło rok.
Jej twórcy nie chcieli, by była dostępna tylko w jednym miejscu. Podzielili ją na dwie mniejsze. Jedna powstała w wersji rosyjsko-niemieckiej, druga polsko-niemieckiej. Miłośnicy historii mogli zapoznać się z nią w Kaliningradzie i wielu polskich miastach.
- Mieszkamy na zamku w Malborku - mówi pani Honorata, która na otwarcie wystawy przyszłą z całą rodziną. - Ale nie w komnatach zamkowych - precyzuje jej syn Bernard. - Interesuje mnie historia naszego regionu. Dzięki każdej takiej inicjatywie wiele się uczę, poznaje nowe rzeczy - tłumaczy kobieta.
- Interesuje mnie jak ten obszar wyglądał, rozwijał się od czasów najdawniejszych, aż do II wojny światowej. To dla mnie frajda, że przy okazji wystawy mogę się czegoś nauczyć - przyznaje pani Honorata. Bernard oglądając wystawę, dowiedział się o związkach zakonu krzyżackiego z Wenecją.
Wystawa, którą od środy można oglądać w „Szpitalu Jerozolimskim” w Malborku (ul. Armii Krajowej 68) składa się ona z dwóch części. Pierwsza poświęcona jest dzieją zakonu od założenia do dzisiaj. Druga ukazuje zamki zbudowane przez zakon krzyżacki.
- Od 1233 do 1440 roku na terenie Prus powstało ok. 200 obiektów, z czego ok. 110 możemy określić mianem zamków, kaszteli, jednostek obronnych - poinformował we wprowadzeniu dr Wiesław Kogan.
Mieszkańcy Malborka wystawę mogą oglądać dzięki Centrum Kultury Prus Wschodnich, Stowarzyszeniu Szpitala Jerozolimskiego oraz Malborskiemu Centrum Kultury i Edukacji.