Oliwa, wakacje, seniorzy przejdź do galerii

Dowiedzieli się, jak śródziemnomorski skarb można wykorzystać we własnej kuchni.

Nie tylko dla dzieci i młodzieży biblioteka elbląska przygotowała atrakcje na tegoroczne wakacje. W czwartki - w ramach cyklu „Zielone lato w bibliotece” - zaprasza seniorów. 30 lipca panie i panowie uczyli się jak aromatyzować oliwę.

Zajęcia „Ziołowe pomysły” poprowadził Przemysław Zwański. Przemek jest wicemistrzem Polski 2015 w gastronomii molekularnej.

- Tematem dzisiejszego spotkania jest oliwa z oliwek, czyli tzw. skarb śródziemnomorski - powiedział do przybyłych na dziedziniec biblioteki osób Przemek. Dlaczego właśnie tak nazywana jest oliwa? Ponieważ odmładza cerę, opóźnia proces starzenia się, ma bardzo dobry wpływ na metabolizm.

-  Pokażę państwu trzy sposoby aromatyzowania oliwy. Pierwszy proces jest najprostszy. Polega on na podgrzani oliwy do ok. 30 stopni Celsjusza i dodaniu roślin. Dzięki zachodzącej reakcji jej smak możemy poczuć natychmiast - poinformował Przemek. Ten sposób może być wykorzystywany do dwóch rodzajów ziół - suszonych i świeżych. Przemek do oliwy dodał m.in. bazylię i lubczyk.   

- Pokażę państwu także najbardziej tradycyjny sposób aromatyzowania oliwy. Polega on na umieszczeniu mieszanki ziół i oliwy w słoiczku. Jest on czasochłonny. Jednak dzięki temu zioła nie tracą żadnych właściwości - wskazał Przemek.

Trzeci zaprezentowany sposób jest wykorzystywany w kuchni nowoczesnej, zawodowej. Oliwa i zioła umieszczane są w syfonie. - W ciągu 24 godzin jesteśmy w stanie uzyskać taki sam smak oliwy, bez podgrzewania, jak w słoiczku po kilku tygodniach marynowania ziół - poinformował prowadzący warsztaty.  

- Bardzo mi się podoba dzisiejsze spotkanie. Z pewnością zdobytą wiedzę wykorzystam w swojej kuchni - przyznała pani Irena. - Niestety nie jestem w stanie wszystkiego zapamiętać. Przyniosłam zeszyt do notowania, jednak dziś - ze względu na brak mikrofonu - słabo słychać i trudno jest zapisywać - stwierdziła.

- W ogródku mam tymianek. Przed chwilą spytałam pana Przemka jak go suszyć - dodała kobieta. Tymianek, by zachował kolor należy suszyć w przewiewnym i ciemnym miejscu.

- Bardzo dobrze, że warsztaty odbywają się na świeżym powietrzu. Jest przyjemnie. Można oglądać i słuchać - oceniła pani Eleonora. - Spotkanie jest bardzo ciekawe. Można nauczyć się wielu nowych rzeczy. Szczególnie w temacie aromatyzowania oliwy. Zdobytą wiedzę wykorzystam w domu - zapewnia pani Irena.

- Oliwę z ziołami można wlać do małych buteleczek i je ozdobić. Na szkle można namalować np. zioła. Takie buteleczki mogą stać na widoku, jako element dekoracyjny w kuchni - podzieliła się pomysłem seniorka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..