Nowy numer 48/2023 Archiwum

Oczekiwanie pełne wrażeń

Śniadanie polskie, rejs łodzią wikingów, a potem wyprawa na zamek - w trakcie Dni w Diecezji nie będzie czasu na nudę.

Choć poprzedzające główne obchody Światowych Dni Młodzieży Dni w Diecezji mają charakter religijny i będą duchowym przygotowaniem do spotkania w Krakowie, to nie zabraknie w ich czasie rozrywki i ciekawych wydarzeń.

Czego więc - poza duchowymi doświadczeniami - mogą spodziewać się ich uczestnicy oraz pielgrzymi z zagranicy od 20 do 25 lipca br.?

Dużo atrakcji czeka na osoby, które lubią historię i zwiedzanie. Pielgrzymi będą mogli zobaczyć wszystkie wartościowe obiekty historyczne w naszej diecezji. - Z sygnałów, które odbieramy wiemy, że interesują ich przede wszystkim Muzeum w Sztutowie oraz zamek krzyżacki w Malborku - mówi ks. Wojciech Skibicki, koordynator ŚDM w naszej diecezji.  

Dla fanów średniowiecznych klimatów przygotowano również rejs łodzią wikingów po rzece Elbląg.

Nudzić się nie powinni także zwolennicy aktywnego wypoczynku. Dla nich elbląski Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaplanował wiele zajęć sportowych. Ich zwieńczeniem ma być mecz piłkarski "Diecezja Elbląska kontra Reszta Świata".

Wcześniej uczestnicy ŚDM będą mogli rywalizować w zawodach pływackich, które odbędą się w Centrum Rekreacji Wodnej "Dolinka". Po zmaganiach sportowych zregenerować siły będzie można na spacerze po Parku Bażantarnia oraz posilając się przy wspólnym ognisku.

W czasie gościny w naszym mieście pielgrzymom nie powinno zabraknąć również kontaktu z kulturą. Ten ma zapewnić Festiwal Narodów, który odbędzie się na elbląskiej starówce.

- Z festiwalowej sceny będziemy mogli usłyszeć występy grup muzycznych i scholi z naszej diecezji - mówi Adam Jocz z UM w Elblągu. Jak dodaje, przygotowany zostanie też jarmark odpustowy i festyn, z grami i zabawami zarówno dla pielgrzymów i mieszkańców miasta. W ratuszu odbędą się warsztaty plastyczne o tematyce religijnej.

- Ciekawostką powinny być z kolei lekcje warzenia mikstur ziołowych, według receptury znanego elbląskiego franciszkanina ojca Klimuszki - dodaje Jocz. Rozczarowani nie powinni być również smakosze, gdyż jak zapowiadają organizatorzy na stoiskach spróbować będzie można również wielu różnych lokalnych potraw. Zaplanowano m.in. śniadanie polskie dla gości z zagranicy

Aby ŚDM w diecezji przebiegły w dobrej atmosferze, ale i bezpiecznie współpracować ze sobą będą nie tylko ratusz i kuria.

- Specjalne zadania na ten czas zostaną przekazane policji, straży miejskiej i straży pożarnej - wyjaśnia Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. Będą oni czuwać nad bezpieczeństwem przybyłych podczas wszystkich imprez.

Po zakończeniu Dni w Diecezji pielgrzymi z zagranicy oraz nasza młodzież udadzą się na obchody centralne do Krakowa.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy