To co przeżyli w czasie oazowych nabożeństw podsumowują okrzykiem: „wow”.
W środę osoby z diecezji elbląskiej przeżywające oazę Nowego Życia I stopnia i Nowej Drogi II stopnia spotkały się w Mątowach Wielkich na Dniu Wspólnoty.
- Pokazujemy dzieciom, jak ważną sprawa w życiu jest zbliżanie się do Pana Boga. Im bliższa relacja z Panem Bogiem, tym łatwiejsze życie - mówi Natalia Trykowska, animatorka.
Oaza Nowego Życia odbywa się w Mątowach Wielkich, a Nowej Drogi - w Nowej Karczmie. Jej głównym tematem są relacje z Panem Bogiem, drugim człowiekiem i samego siebie.
- Najbardziej przeżyłem nabożeństwo pokutne - opowiada Adrian Wasik. - Drugie nabożeństwo, o którym mogę powiedzieć „wow” przeżyłem w dniu, kiedy rozmawialiśmy o tym, że Bóg kocha nas zawsze. Nie robi tego np. tylko ze względu na to, jak wyglądamy - tłumaczy.
Dla Adriana była to już kolejna oaza. Dwa razy uczestniczył w oazie Dzieci Bożych. Na oazie Nowej Drogi jest po raz pierwszy.
Michał Gorczyński na oazie jest po raz trzeci. - Bardzo poruszył mnie sakrament pokuty i pojednania. Po spowiedzi, którą odbyłem po nabożeństwie poczułem wewnętrzną ciszę - zwierza się. - Poprzez te sakramenty bardziej poznałem Pana Boga.
Jednym z zadań grup było wykonaniu symbolu rekolekcji. Przedstawili go w czasie Dnia Wspólnoty. Oaza Nowej Drogi zrobiła górę, po której wspinamy się na szczyt. Nakleiła na niej odbicia stóp.
- Stopy symbolizują kroki jakie stawiamy, gdy wspinamy się do Pana Boga. Na tej trasie musimy obrać właściwy system wartości - tłumaczy diakon Marcin Marciniak.
W piramidzie wartości grupa umieściła: relacje z samym sobą, rodziną, Maryją i Panem Bogiem. Nie zabrakło uczynków miłosierdzia wobec bliźnich.
Na szczycie zamontowano własnoręcznie wykonane urządzenie na wzór astrolabium. Przed wiekami używano go do określenia szerokości geograficznej, a także ustalania pozycji ciał niebieskich na horyzoncie.
- Chcemy pokazać, że z tego miejsca poszerzamy nasze horyzonty - mówi diakon Marcin. Człowiek im jest bliżej Pana Boga, tym bardziej zbliża się do innych ludzi. Zwieńczeniem konstrukcji był symbol oazy.
Młodzież w Mątowach w czasie oazy przyjęła Pana Jezusa jako jedynego Pana i Zbawiciela. Dzięki temu otworzyła się na dary Ducha Świętego.
Wszystkie łaski, jakie otrzymała wypisała na piórach gołębicy, czyli symbolu Ducha Świętego. Stały się one równocześnie symbolem ich rekolekcji.
Uczestnikom oazy podczas całego Dnia Wspólnoty towarzyszył bp Jacek Jezierski. Biskup elbląski przewodniczył Mszy św. odprawionej, jak każdego dnia oazy, o godzinie 12.