Elbląska starówka zamieniła się dziś w jedną z warszawskich ulic z lat 1939-1944.
- Jesteśmy jedynymi odtwórcami w całej Polsce, którzy każdego roku przygotowują inscenizacje czterech wielkich powstań z historii naszego kraju - mówił Piotr Imiołczyk tuż przez rozpoczęciem inscenizacji Barykada 44, która co roku odbywa się w Elblągu. Przedstawienie upamiętniające powstanie warszawskie odbyło się na ulicach naszego miasta po raz czwarty. W tym roku jest ono wyjątkowe z kilku względów. Przede wszystkim choćby dlatego, że będzie trwało dwa dni.
Pierwszego dnia wszyscy przybyli na elbląską starówkę mogli oglądać losy warszawskiej ulicy Związku Pruskiego do sierpnia 1944 roku. - Była to biedna, robotnicza ulica, a życie na niej toczyło się prawie niezmiennym rytmem, nawet pomimo wybuchu wojny - opowiadał P. Imiołczyk.
Na tej ulicy, podobnie jak w innych częściach stolicy, rządziła "ferajna". - Ludzie chodzili do pracy, handlowali, umawiali się na randki, ferajna zaś grała w karty, a od czasu do czasu odbywały się bójki pomiędzy fanami piłkarskich drużyn: Legii Warszawa i RKS Lwów - dodał.
Wrzesień 1939 r. sprawił jedynie, że na ulicy pojawiły się niemieckie posterunki. - Życie płynęło własnym rytmem. Wciąż były randki, handel zaś trwał dalej, tylko, oczywiście, w konspiracji - mówi P. Imiołczyk.
Prawdziwą odmianę przyniósł dopiero sierpień 1944 roku. Wówczas w działania wojenne zaangażowali się niemal wszyscy mieszkańcy ulicy. - W pierwszych dniach powstania ponieśliśmy największe straty - przypomina historyk. Jak wyjaśnia, wynikało to m.in. z tego, że zaledwie co szósty powstaniec, który szedł do walki, był wyposażony w jakąkolwiek broń.
Zasadnicze walki pomiędzy oddziałami powstańczymi a hitlerowcami będzie można obejrzeć podczas jutrzejszej inscenizacji, która odbędzie się na dziedzińcu Galerii EL.
Obok tych pokazów w ramach świętowania tegorocznej rocznicy powstania warszawskiego można również wziąć udział w inscenizacji „Tramwajem przez okupacyjną Warszawę”. W elbląskim zabytkowym tramwaju, który kursuje w ten weekend na trasie T – od ul. Marymonckiej do ul. Saperów, można posłuchać powstańczych piosenek.
Od 29 lipca do 15 sierpnia w Centrum Sztuki Galeria EL można oglądać wystawę pod tytułem "Dni Powstania – Warszawa 1944". Wstęp wolny.
Ponadto w ramach akcji "Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego" Międzyszkolne Koło Historyczne zaprasza od 28 lipca do 2 sierpnia do oddania krwi w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Elblągu przy ul. gen. Józefa Bema 80 (od 7.00 do 12.00). Każdy, kto w tych dniach w ramach akcji odda krew, na hasło: "Powstanie Warszawskie" otrzyma oryginalną i unikatową wlepkę upamiętniającą rocznicę wybuchu powstania.