Nowy numer 13/2024 Archiwum

Słuchają o miłosiernych kobietach

Co łączy św. Joannę Berettę Mollę, św. Ritę, bł. Laurę Vicuni?

W poniedziałek w kościele pw. św. Wojciecha w Elblągu rozpoczął się cykl katechez: „Miłosierne kobiety w Kościele i świecie”.

- Zdecydowałam się podjąć ten temat, by zadać kłam spekulacjom, że kobiety we wspólnocie Kościoła są niedowartościowane. To nie prawda. Niejednokrotnie kobiety wpływały na losy Kościoła i świata - zwłaszcza chrześcijańskie matki, żony i córki - mówi ks. Artur Młodziński.

W poniedziałek wierni wysłuchali katechezy o św. Joannie Beretcie Molla, we wtorek o św. Ricie. W środę mowa będzie o bł. Laurze Vicuni.

Bł. Laura jest patronką rozbitych rodzin i skłóconych małżeństw. Urodziła się w 1891 roku. W nauce była jedną z pierwszych. Cieszyła się bardzo dobrą opinią. Ojciec Laury pochodził z szlachetnego rodu chilijskiego. Był zawodowym żołnierzem. Rewolucja oraz wojna domowa zmusiły go do opuszczenia - jako wygnańcowi - kraju.

Ojczym Laury często się upijał i był brutalny w stosunku do niej. Jej matka nie była szczęśliwą kobietą. Dziewczynka zaczęła się gorliwie za nią modlić. Laura zapragnęła zostać siostrą w zakonie. Na wstąpienie do zakonu zgodę otrzymała w 1902 r. od kapłana. Wraz z matką i siostrą odważyła się uciec do sióstr zakonnych. Tam znalazł ją ojczym, wychłostał i leżącą na ulicy kopał.

Tydzień trwały cierpienia Laury. Po czym wyjawiła matce sekret: „Mamo, ja umieram, ale jestem szczęśliwa, że oddałam za ciebie życie. Prosiłam o to naszego Pana.” Matka zrozumiała, o czym mówi Laura i błagała ją, jak również Pana Boga, o przebaczenie. Laura zmarła 22 stycznia 1904r. Matka poszła do kaplicy wyspowiadać się i przyjąć Komunię Świętą. Tak właśnie Laura pragnęła widzieć w matce ideał.

Na grobie dziewczyny wyryto napis: „Życie jej było poematem czystości, ofiary i miłości wobec matki”. Bł. Laura Vicuna została beatyfikowana w 1988 roku przez Jana Pawła II. Papież nazwał ją „Eucharystycznym kwiatem. (...) Postać bł. Laury uczy wszystkich, że przy pomocy łaski można przezwyciężyć zło; że ideał czystości i miłości, nawet gdy się go znieważa i atakuje ostatecznie zajaśnieje i oświeci serca”.

Katechezy o „Miłosiernych kobieta w Kościele i świecie” są wygłaszane o godzinie 17.30. Piętnaście minut wcześniej zgromadzeni w kościele odmawiają Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy