Spotkanie to owoc posługi papieża Polaka.
- Celebrujemy uroczystość ku czci św. Jana Pawła II, którego świętość dojrzewała na naszych oczach. Jest to rzadkie wydarzenie, by z pokolenia, które wspólnie zmierzało drogą zbawienia, czcić w liturgii świętego - powiedział rozpoczynając Mszę św. bp Józef Wysocki. - Ojciec Święty jest szczególnie związany z naszą ojczyzną, z naszymi czasami, jako prorok. Jako ten, który przepowiadał Boże Słowo i dał nam ogromna spuściznę Magisterium Kościoła.
Czciciele św. Jana Pawła II 22 października modlili się w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i św. Jana Pawła II w Stagniewie.
Mszy św. przewodniczył bp Józef Wysocki. W homilii zwrócił uwagę, że dzisiejsze święto jest nowe, bardzo młode. - Całe życie, posługa Jana Pawła II na Stolicy Piotrowej pozostała w naszej pamięci, psychice jako pewien film. Dobrze, że go dziś mamy. Nasze zgromadzenie jest efektem, owocem całej jego posługi i życia - mówił bp Wysocki. Zaznaczył, że jest to pamięć dla jego zasług jako zwykłego człowieka, kapłana i pasterza całej owczarni.
Świątynia w Stagniewie została wybudowana jako wotum dziękczynne za pontyfikat papieża Polaka. Wiele ważnych dla tego miejsca wydarzeń miało miejsce w rocznice związane z pontyfikatem. 16 października 2010 roku zostały poświęcone dzwony, które wiszą na kościele. Jeden z nich został poświęcony Janowi Pawłowi II.
1 maja 2011 roku, kiedy w Rzymie była odprawiana Msza św. beatyfikacyjna, wierni, którzy nie mogli udać się do Wiecznego Miasta na uroczystości, trwali właśnie w tym kościele na wspólnej modlitwie. Dekret ustanawiający sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej (i wówczas) bł. Jana Pawła II bp Jan Styrna wydał 14 maja 2011 roku.
We wspomnienie św. Jana Pawła II 22 października 2012 roku odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii - kropli krwi Ojca Świętego.