To nie koniec sprawy Małkowskiego

Sprawę oskarżonego o gwałt byłego prezydenta Olsztyna sąd w Elblągu przekazał do ponownego rozpoznania.

Sąd Okręgowy w Elblągu uchylił wyrok 5 lat więzienia dla Czesława Małkowskiego i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez Sąd Rejonowy w Ostródzie.

Sąd podtrzymał natomiast decyzję sądu I instancji o umorzeniu zarzutów dotyczących molestowania seksualnego ze względu na przedawnienie karalności czynu.

Dzisiejsza decyzja sądu jest konsekwencją odwołania się przez Małkowskiego od wyroku Sądu Rejonowego w Ostródzie. Oskarżony o gwałt i molestowanie seksualne podwładnych były prezydent Olsztyna został we wrześniu 2015 r. skazany przez tamtejszy sąd na 5 lat pozbawienia wolności.

W 2008 roku prezydent Olsztyna został zatrzymany za zgwałcenie ciężarnej urzędniczki. Proces, przed ostródzkim sądem, ruszył trzy lata później. Czesławowi Małkowskiemu zarzucono gwałt oraz molestowanie seksualne innych urzędniczek. 

Wyrok zapadł jesienią ubiegłego roku. Wówczas były prezydent otrzymał karę 5 lat więzienia za gwałt na podległej mu urzędniczce oraz 6-letni zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej i tak samo długi okres zakazu sprawowania funkcji kierowniczych w samorządzie.

Obie strony i oskarżony i prokuratura odwołały się od wyroku. Oskarżony utrzymywał, że jest niewinny, z kolei prokuratura żądała dla byłego prezydenta Olsztyna 8 lat więzienia i 10-letniego zakazu zbliżania się do zgwałconej kobiety oraz pełnienia funkcji kierowniczych w samorządzie.

Rozpatrywanie apelacji przed elbląskim sądem ruszyło 18 maja. Odbyło się w sumie sześć rozpraw.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..