Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wrócili z wyróżnieniem

Muzyka się nie starzeje. Nawet ta bardzo dawna potrafi zafascynować młodzież w XXI wieku.

Wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu po raz kolejny z festiwalu wrócili z wyróżnieniem. Tym razem na ogólnopolskim przeglądzie muzycznym doceniono talent młodych wykonawców muzyki dawnej.

Na XXXIX Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Contorum” w Kaliszu wystąpił zespół Il Vento Musicale prowadzony przez Marcina Skotnickiego, instruktora muzyki dawnej.

- Zagraliśmy jeden utwór. Jednak nauczyć się grać musieliśmy kilku. W czasie konkursu dowiedzieliśmy się, który mamy wykonać - opowiada Igor.

W przeglądzie wzięło udział 25 grup. Przez tydzień, od 7 do 12 lutego, zmaganiom muzyków z dawnymi dźwiękami i nutami przysłuchiwali się wysokiej klasy specjaliści.

- W Kaliszu mogliśmy wysłuchać koncertów w wykonaniu muzyków, którzy tę muzykę grają od lat - mówi Hania.

Na konkurs muzycy musieli przygotować program o długości od 10 do 15 minut. Ten punkt regulaminu był rygorystycznie przestrzegany. Komisja konkursowa oceniała: intonację, prezentowane przez zespół brzmienie, opracowanie utworu, zgodność z praktykami historycznymi.

W środę 22 lutego młodzi artyści spotkali się w Młodzieżowym Domu Kultury na pierwszej - po festiwalowym sukcesie - próbie.

Zespół Il Vento Musicale tworzą: Ada Tomczak (flet sopranowy), Gabrysia Kamińska (flet tenorowy), Igor Kaźmierczak (flet altowy), Maria Skotnicka (flet sopranowy) oraz Hania Kanachowicz (flet basowy).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy