Przedłużyć radość Wielkiej Nocy przejdź do galerii

Droga Światła, w rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II, to już parafialna tradycja.

Droga Światła zapoczątkowana została we Włoszech w 1988 roku przez środowisko salezjańskie. Inspiracją do jej powstania były freski św. Kaliska z katakumb w Rzymie. Przedstawiają one zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Przejście z ciemności do światła. Wciąż jest to pewne novum w przeżywaniu rozważań o Chrystusie zmartwychwstałym. 

W Rzymie nabożeństwo to odprawiano już w latach 90. XX wieku. Droga Światła znalazła się w oficjalnym modlitewniku na Wielki Jubileusz Roku 2000.

W diecezji elbląskiej pierwszą parafią, w której odbyła się Droga Światła była parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Starym Dzierzgoniu.

- Pragniemy tę wielką radość wielkanocną przedłużać. Naszą praktykę Drogi Światła rozpoczęliśmy od beatyfikacji Jana Pawła II - przypomniał ks. kan. Antoni Myjak, proboszcz, w czasie już kolejnego nabożeństwa na ulicach Starego Dzierzgonia. 

Droga Światła to 14 stacji, spotkań ze Zmartwychwstałym. W stacji trzeciej objawia się On Marii Magdalenie. „To nie przypadek, że Jezus po zmartwychwstaniu objawia się kobiecie, przed apostołami. Wiele kobiet pojawia się w Ewangelii. Jezus je uzdrawia, odpuszcza grzechy, uwalnia od złych duchów.

Św. Jana Paweł II przypomniał te różne przykłady w liście „O godności i powołaniu kobiety” i wskazał na pewien geniusz kobiety - naturalne otwarcie na życie, człowieka, poświęcenie, miłość” - usłyszeli w czasie nabożeństwa wierni.

Rozważania każdej ze stacji nawiązywały do nauczania św. Jana Pawła II.

- To on dał nam wzór, przykład do naśladowania. Wiemy, że Pan Bóg zsyła - na przestrzeni wieków - swoich naśladowców, których określamy, jako błogosławieni, święci. To oni podążali tą samą drogą, która przechodził Chrystus niosąc najpierw krzyż, a później ciesząc się zwycięstwem - mówił w czasie nabożeństwa ksiądz proboszcz. 

- Byliśmy świadkami drogi, jaką przebył Jan Paweł II, niosąc - trzymając - krzyż. Równocześnie byliśmy świadkami, jak szedł do domu Ojca. Św. Jan Paweł II doskonale wiedział, że droga do świętości, to droga ścisłego zjednoczenia z Bogiem. To droga, w której człowiek ciągle się upodabnia do Boga. Wiedział również, że bezpośrednim sposobem na to są trzy środki zjednoczenia, które dokonują się przez wiarę, nadzieję i miłość. Spróbujmy więc i my uczestnicząc w Drodze Światła, wsłuchując się w jego nauczanie, poczuć bliskość z tym wielkim orędownikiem - zachęcił ks. Antoni.

Po nabożeństwie Drogi Światła w parafialnym kościele odbył się koncert grupy Secret Garden Singers z Malborka.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..