Nowy numer 11/2024 Archiwum

Zaśpiewali dla Maryi przejdź do galerii

To festiwal, na który muzycy najczęściej trafiają prosto z Mszy św. dla dzieci.

Chóry, scholki parafialne oraz soliści stanęli 20 maja na scenie X Festiwalu Piosenki Religijnej dla mieszkańców Żuław i Mierzei Wiślanej w Kmiecinie.

Od 10 lat do Kmiecina przyjeżdża Barbara Boksza z Ostaszewa. Kilka lat temu na przegląd przywoziła zespół dziecięcy, obecnie występuje z prowadzoną przez siebie grupą Żuławianki. - Wracamy, bo bardzo nam się tu podoba. Chcemy śpiewać dla Maryi. Nie jest ważne miejsce, jakie zajmiemy, choć zawsze jest ono wysokie. Najważniejsze dla nas jest to, by przyjechać i zaśpiewać. Czekamy na to spotkanie cały rok - opowiada.

Pani Barbara gra na akordeonie. W Kmiecinie na tym samym instrumencie zagrała jej 12-letnia uczennica. - Będąc w GOK-u, usłyszałam, jak gra pani Basia. Spodobał mi się występ Żuławianek i dźwięk akordeonu. Postanowiłam, że też nauczę się grać na tym instrumencie - opowiada Natalia. Twierdzi, że opanowanie tego instrumentu trudne nie było.

W sobotę do Kmiecina wróciła rodzina Stęplewskich z Mikoszewa. Swój zespół nazwali Congressio. Na kmiecińskim festiwalu zadebiutowali w ubiegłym roku.

- Chcemy, żeby dzieci oswajały się ze sceną i mikrofonem. W czasie festiwalu jest przyjemna atmosfera. Bardzo ładny jest miejscowy kościół, w którym występujemy - mówi Maciej Stęplewski. - Najważniejsze jest jednak to, że chcemy wychowywać dzieci w duchu miłości do Pana Boga. Śpiewanie pieśni Go wychwalających jest doskonałą formą dążenia do tego. Wspólne występowanie to także integracja rodziny.

Z parafii św. Józefa w Tczewie przyjechała schola Latorośle. Był to jej pierwszy po kilku latach występ na przeglądzie piosenki. Obecnie grupą zajmuje się Lucyna Pytka. Oliwia, Natalia i Agata należą do „starszego składu scholi”. Choć w Kmiecinie były pierwszy raz, od razu zauważyły, że okolica jest bardzo ładna, a atmosfera na festiwalu wspaniała. Latorośle najczęściej śpiewają na Mszach dziecięcych w swojej parafii.

W kategorii soliści pierwsze miejsce zajęli: Remi Chlebowski i Danuta Podsiadło. Najlepsze zespoły to Latorośle i Dzieci św. Andrzeja. Z kolei najlepszy duet to Mierzeja, czyli Elżbieta Wojtuń i Urszula Olejnik.

Konkursowe występy poprzedziła Msza św. oraz wspólne odśpiewanie Litanii Loretańskiej do Najświętszej Maryi Panny. Organizatorem festiwalu jest ks. dr Józef Kożuchowski, proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej, wraz z parafianami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy