To był Boży kapłan

Dziś wspomnienie patrona księży diecezji elbląskiej.

Ks. Władysław Demski (1884-1940) urodził się 5 sierpnia w Straszewie koło Kwidzyna. Po maturze studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Braniewie (1906-1910). Święcenia kapłańskie przyjął 6 lutego 1910 r.

Ks. Władysław wychował się w powiślańskiej rodzinie, w której najważniejsza była wiara w Boga i miłość ojczyzny.

Aresztowany, wraz z księżmi, nauczycielami, wyższymi urzędnikami i właścicielami ziemskimi z powiatu, w starostwie inowrocławskim 2 listopada 1939 r.

Więziony w Inowrocławiu, Świeciu, Górnej Grupie, Gdańsku-Nowym Porcie i Stutthoff. 10 kwietnia 1940 r. przewieziony do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Strażnicy obozowi wskazali go jako przedstawiciela grupy, bo bardzo dobrze mówił po niemiecku i wyróżniał się posturą nad innymi duchownymi.

Ks. Władysław odmówił podeptania różańca. Znęcali się nad nim blokowy i kapo. Kapłan zmarł 28 maja 1940 r. Przed śmiercią powiedział: "Wszystko trzeba ścierpieć dla Pana i na nic się nie skarżyć".

Kapłan, świadek jego śmierci, zaznaczył, że „był to kapłan Boży, mąż prawy, bojący się nieprawości i chodzący drogami prostymi".

13 czerwca 1999 r. podczas Mszy świętej odprawianej w Warszawie Jan Paweł  II beatyfikował 108 męczenników II wojny światowej. Wśród nich był ks. Władysław Demski.

„Dziś właśnie świętujemy to zwycięstwo, świętujemy zwycięstwo tych, którzy w naszym stuleciu oddali życie dla Chrystusa, oddali życie doczesne, by posiąść je na wieki w Jego chwale. Jest to zwycięstwo szczególne, bo dzielą je duchowni i świeccy, młodzi i starzy, ludzie różnego pochodzenia i stanu” - mówił w homilii Ojciec Święty.

W grupie beatyfikowanych 108 męczenników było trzech biskupów, 52 księży diecezjalnych, 26 księży zakonnych, trzech alumnów seminariów duchownych, siedmiu braci zakonnych, osiem sióstr zakonnych i dziewięciu wiernych świeckich.

„Jeśli dzisiaj radujemy się z beatyfikacji 108 męczenników duchownych i świeckich, to przede wszystkim dlatego, że są oni świadectwem zwycięstwa Chrystusa - darem przywracającym nadzieję. Gdy bowiem dokonujemy tego uroczystego aktu, niejako odżywa w nas wiara, iż bez względu na okoliczności, we wszystkim możemy odnieść pełne zwycięstwo dzięki Temu, który nas umiłował (por. Rz 8, 37). Błogosławieni męczennicy wołają do naszych serc: Uwierzcie, że Bóg «jest miłością!» Uwierzcie na dobre i na złe! Obudźcie w sobie nadzieję! Niech ta nadzieja wyda w was owoc wierności Bogu we wszelkiej próbie!” - powiedział Jan Paweł.

Bł. ks. Władysław Demski jest patronem księży diecezji elbląskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..