Nowy numer 15/2024 Archiwum

O własnych siłach nie dojdziemy przejdź do galerii

12 sierpnia, czyli dzień po dojściu na Jasną Górę, będą obchodzić 50. rocznicę ślubu.

Pan Marian na Jasną Górę idzie po raz drugi, pani Łucja - pierwszy.

- Chodzę w jubileuszowych pielgrzymkach. Wcześniej byłem na XX, a teraz jestem na XXV. Będę tak chodził do 100 lat - żartuje pan Marian.

Pan Marian zaprosił żonę na te rekolekcje w drodze. Chciał, żeby w ten sposób uczcili 50. rocznicę ślubu. Pani Łucja do tego pomysłu podeszła sceptycznie. Uważała, że to już nie ten wiek na wędrowanie. - Byłam przekonana, że nie damy rady przejść tylu kilometrów - mówił pani Łucja.

Niestety, zachorowała ich przyjaciółka. Wtedy pani Łucja zdecydowała, ze pójdzie przede wszystkim w jej intencji. Poniekąd ta smutna okoliczności przyczyniła się do spełnienia marzenia pana Mariana.

- Kiedy byliśmy narzeczeństwem, także byliśmy na studenckiej pielgrzymce na Jasną Górę. Pojechaliśmy autokarem, ale u Matki Bożej byliśmy - przypomina pani Łucja. - Obecne nasze pielgrzymowanie rozpoczęło się spontanicznie. Z pewnością tak musiało być. To jest pewne spięcie klamrą. Na Jasnej Górze byliśmy na początku naszej znajomości i będziemy w 50. rocznicę ślubu.

Pan Marian nie kryje, że jest ciężko. Zaznacza, że dojść na Jasną Górę, licząc tylko na własne siły, niosąc prośby i intencje dziękczynne, się nie da. - Nie ma mowy - akcentuje.

- Idziemy od Włocławka, czyli od połowy pielgrzymki. Najtrudniejszy był dla mnie pierwszy dzień. Pokonać trzeba było 40 kilometrów. Tym trudniej było je przejść, bo my na co dzień nie za wiele chodzimy - tłumaczy pani Łucja. Małżonkowie nie ukrywają, że nie do końca byli przygotowani, ale dzięki pomocy - w razie potrzeby - sióstr i medycznych z uśmiechem na twarzy idą do Matki Bożej.

Pani Łucja i pan Marian pochodzą z Elbląga. Idą w grupie Franciszek Elbląg.

XXV Jubileuszowa Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę dotrze dziś ok. godziny 18. O godz. 19 pątnicy uczestniczyć będą we Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy