Praca przy jego tworzeniu zaczyna się jeszcze przed żniwami.
Zrobienie wieńca dożynkowego zajmuje wiele tygodni. Doskonale wiedzą to panie ze Stowarzyszenia Kobiet Gminy Stare Pole "Tradycja" w Złotowie, które od lat je wykonują.
Pleść wieniec rozpoczęły w pierwszych dniach sierpnia. - Spotykamy się popołudniami, bo wcześniej niektóre koleżanki pracują. Są też obowiązki domowe - mówi Elżbieta Kołodziej. Najczęściej spotykają się w grupie 4-6 pań. - Lubimy to robić, choć zajmuje to nam całe wakacje.
Tak naprawdę prace nad wieńcem rozpoczynają się tuż przed żniwami. Zanim kombajny wjadą na pola, należy zebrać kłosy. By były jak najlepsze, trzeba to zrobić w odpowiednim momencie. Panie koszą je kosami. - W tym roku kosiłyśmy przy samej ulicy. Ludzie z samochodów dziwnie na nas patrzyli - trzy kobiety z kosami. Co one robią? Wyglądało to ciekawie - wspomina Regina Żółkiewska.
Następnie kłosy są sortowane, wiązane i suszone. Kiedy już wyschną ponownie są przebierane. Do wieńca trafiają tylko te najpiękniejsze.
Wieniec, jaki wykonują panie ze Złotowa, każdego roku jest inny i powstaje na innym szkielecie. I to jest jedyny element, jaki w tej pracy wykonuje mężczyzna. Do niego należy zespawanie szkieletu zaprojektowanego przez panie.
Tegoroczny wieniec pań ze Złotowa przyozdobiony jest kłosami pszenicy i jęczmienia. Pęczki składające się z 20 kłosów są przykładane - jeden przy drugim - do ramion wieńca. Muszą być one równe. Podobnie powstaje podstawa. Korona jest wyklejana.
Panie dbają także o to, żeby były elementy charakterystyczne dla ich wieńców. Co roku przyozdabiają je wykonanymi z kłosów kwiatami, rajskimi jabłuszkami, liśćmi mahonii oraz suchołuskami.
Wieniec będzie można zobaczyć w m.in. 10 września w Starym Dzierzgoniu, gdzie odbędą się wojewódzkie i diecezjalne dożynki. O godz. 13 w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna w intencji rolników. W czasie Eucharystii zostaną poświęcone wieńce i chleb.
Korowód z wieńcami na teren placu sportowo-rekreacyjnego przy Gminnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Starym Dzierzgoniu poprowadzi Orkiestra Straży Granicznej z Gdańska. W czasie uroczystości odbędzie się m.in. wybór trzech najpiękniejszych wieńców dożynkowych.