Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wolność to dar przejdź do galerii

W Elblągu rozpoczęto przygotowania do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Młodzież wierna tradycjom niepodległości” to patriotyczno-edukacyjny projekt przygotowujący mieszkańców Elbląga i okolic do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego mottem są słowa św. Jana Pawła II: „Wolność jest nam dana, ale i zadana”.

 - Nasze pokolenie otrzymało od przodków ogromny dar - wolność. Żeby w pełni zrozumieć doniosłość wydarzeń z 1918 roku musimy wykonać konkretne zadania i solidnie przygotować się do świadomego przeżycia 100-lecia niepodległej. Właśnie do tego potrzebny jest ten rok i projekt, którego realizację rozpoczynamy dzisiaj - powiedziała Beata Orzech, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Elblągu.

Celem projektu jest zaangażowanie młodzieży, jej rodzin i społeczności lokalnej w realizację obchodów rocznicowych. Ważne jest również poszerzenie i ugruntowanie wiedzy na temat dróg prowadzących Polskę do odzyskania niepodległości. Z drugiej strony ma się on przyczynić do kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich, umacnianie poczucia dumy narodowej w społeczności lokalnej, a także budowanie wśród młodzieży postaw odpowiedzialności za losy państwa i narodu.

Projekt jest skierowany do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Elbląga, okolic oraz mieszkańców miasta.

W czasie konferencji otwierającej projekt Artur Chomicz z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przypomniał, że tradycje młodzieży walczącej o niepodległość, pamiętającej o tej idei sięgają wieku XIX.

Przykładem jest m.in. Feliks Salamonowicz, ps. „Zagończyk”, oficer polskiego wywiadu, żołnierz V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej mjr. „Łupaszki”. Zamordowany przez komunistów w 1946 roku. Gdy miał 15 lat zgłosił się jako ochotnik do walki w wojnie polsko-bolszewickiej. Salamonowicz był tak wychowywany w domu, że dla niego ojczyzna - jej wolność i niepodległość - była najważniejsza.

Kolejna postać to rotmistrz Witold Pilecki, ochotnik do obozu w Oświęcimiu. Zamordowany przez komunistów w 1948 roku. Do Wojska Polskiego wstąpił jako 18-latek. - Uważał, że najważniejsza jest niepodległość ojczyzny, która nie jest dana raz na zawsze - powiedział A. Chomicz. 

Symbolem wojny polsko-bolszewickiej jest także Tadeusz Jeziorowski. Pomagał żołnierzom broniącym Płocka. Miał wtedy 11 lat. Józef Piłsudski odznaczył go Krzyżem Walecznym. Jest on najmłodszą osobą, która dostała to odznaczenie. Zginął 4 września 1939 roku. Był pilotem, jego samolot został zestrzelony.

Projekt „Młodzież wierna tradycjom niepodległości” realizuje III Liceum Ogólnokształcące w Elblągu oraz Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy