Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Ks. Olszewski: Ewangelia to potężne uderzenie przejdź do galerii

- Zawsze jest czas, by dać prezent Panu Jezusowi - mówi ks. Michał Olszewski SCJ, współautor rekolekcji Misericordia et Misera.

Jak Ksiądz sądzi, dlaczego tak mało osób słyszało o liście apostolskim Misericordia et Misera?

Nie mam pojęcia, jestem tym zatrwożony. Niepojęte jest to, dlaczego ten list został przykryty ogonem przez diabła. Przez cały rok głosiłem to, co jest związane z listem. Dwie, trzy serie rekolekcji miesięcznie i na palcach jednej ręki mogłem policzyć ludzi, którzy słyszeli o liście. Przez cały rok nie spotkałem nikogo - spoza kręgu moich znajomych - kto przeczytał list Misericordia et Misera

Uważam, że to jeden z najcudowniejszych dokumentów pontyfikatu Franciszka. Wierzę, że jeszcze ten dokument wybrzmi. Z o. Michałem Leganem przygotowaliśmy rekolekcje internetowe na Adwent Misericordia et Misera- międzynarodowe, w czterech językach.

Są to pierwsze rekolekcje internetowe pod patronatem Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Instytucje watykańskie rzadko popierają takie inicjatywy, a nam abp Rino Fisichella, wielki propagator nauczania papieża Franciszka, udzielił błogosławieństwa. 

Wierzymy, że wiele osób po angielsku, włosku, rosyjsku i po polsku usłyszy o liście. Co więcej stanie na miejscu kobiety pochwyconej na cudzołóstwie i przeżyje otulenie miłosierdziem.

A może gdyby w liście przytoczony był inny fragment Ewangelii, to byłby on częściej cytowany?

Nie wiem tego. Jeden ksiądz powiedział mi: „Czemu nie ma w nim przypowieści o miłosiernym Samarytaninie?” Ale czy my jesteśmy upoważnieni do tego, żeby wybierać sobie z Ewangelii to, co nam pasuje? Nie, Franciszek odczytał ducha czasu. Papież jest zasłuchany w Ducha Świętego i wybrał ten fragment. Trzeba wierzyć, że jest on odpowiedni.

A więc dziś potrzebujemy mocnych porównań, stonowane do nas nie docierają?

Dziś człowiek mocno żyje. I mocno żyje świat. Wszędzie uderzenie musi być mocne. Wyniki finansowe i w korporacji muszą być mocne, tak samo narkotyk i program w telewizji. Czemu nie pokazać, że Ewangelia jest mocna? Ewangelia ma potężne uderzenie - uderzenie łaski. Ewangelii nie trzeba koloryzować. Pokazuje to opowieść o kobiecie pochwyconej na cudzołóstwie .

 

Internetowe rekolekcje Misericordia et Misera rozpoczną się 4 grudnia. Patronat medialny nad wydarzeniem objął gosc.pl. Zapowiedź TUTAJ

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma