Zakochani w poezji przejdź do galerii

Na scenie stanęło 23 kleryków. Najlepsi wystąpili w czasie koncertu galowego.

Kl. Mateusz Kolasa z Wyższego Seminarium Duchownego im. Jana Pawła II z diecezji siedleckiej zachwycił publiczność - a wcześniej jury V Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Wyższych Seminariów Duchownych - wykonaniem piosenek Włodzimierza Wysockiego.

- Bardzo lubię rosyjską poezję śpiewaną. Znam te utwory także po polsku. Ten konkurs to bardzo dobra okazja do podzielenia się radością ze śpiewania i poznawania poezji z innymi - opowiada kl. Mateusz.

Przygoda Mateusza z językiem rosyjskim zaczęła się w wakacje, przed rozpoczęciem IV klasy szkoły podstawowej. Babcia Mateusza jest rusycystką i w wakacje nauczyła go rosyjskiego alfabetu.

- W szkole na pierwszych lekcjach języka rosyjskiego byłem bardzo dumny, bo jako jedyny w klasie znałem ten alfabet - wspomina. Później zaczął grać na gitarze i śpiewać. W konkursach bierze udział od czasów licealnych. Ten w Elblągu dla kl. Mateusza był przede wszystkim szansą, żeby poznać braci w powołaniu z innych seminariów duchownych.

W V Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim Wyższych Seminariów Duchownych wzięło udział 23 kleryków z seminariów diecezjalnych i zakonnych. Oceniając występy, komisja brała pod uwagę dobór repertuaru, interpretację i świadomość tekstu. 

Kl. Paweł Kozłowski pochodzi z Białorusi. Do kapłaństwa przygotowuje się w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. Na konkurs przygotował m.in. wiersz „Czarny człowiek” Siergieja Jesienina. Nie ukrywa, że recytować poezję po polsku nie jest łatwo, ale można się nauczyć.

- Bardzo fajna jest koncepcja tego konkursu. Cieszy mnie, że również w seminariach dbamy o znajomość poezji. Przecież Bóg przychodzi do nas nie tylko przez słowa Ewangelii, ale i poezję, literaturę, śpiew, sztukę - wymienia kl. Kamil Szmidtka z Gdańskiego Seminarium Duchownego.

Podczas galowego koncertu, podsumowującego konkurs recytatorski, kl. Kamil rozbawił publiczność do łez interpretacją wiersza „Gdybym był terrorystą” Mariana Załuckiego.

- Człowiek, który stoi na scenie, powinien mieć kontakt z publicznością, czuć to, co ona, żyć tym, czym ona żyje. Wybrałem ten wiersz, bo czuję się najpewniej, kiedy go recytuję - ocenia kl. Kamil.

- Na konkursie recytatorskim w Elblągu jestem po raz pierwszy. Jestem pod dużym wrażeniem tego wydarzenia, bardzo mi się tu podoba - zapewnia kl. Mateusz Rzepka z Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. - W czasie tego konkursu możemy się wiele nawzajem od siebie nauczyć. A także poznawać piękno sztuki.

Kl. Dorian Figołuszka z Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach do Elbląga przyjechał po raz trzeci. - Ten konkurs ma bardzo wysoki poziom, a świadczy o tym chociażby liczba osób reprezentująca seminaria. Jest nas coraz więcej. To cieszy. Ten konkurs to także bardzo dobre narzędzie, byśmy mogli się kształcić, jak bez tremy i stresu przekazać drugiemu człowiekowi słowo, także to śpiewane - uważa kl. Dorian.

Pomysłodawczynią Ogólnopolskiego Konkurs Recytatorskiego Wyższych Seminariów Duchownych jest Nina Dziwniel-Stępka, która także przygotowuje koncert galowy.

Tuż po wręczeniu nagród laureatom konkursu Nina Dziwniel-Stępka przyznała, że dla niej koncert ten to zawsze bardzo wzruszający moment, który pozwala jej zatrzymać się w pędzie życia.

- Kochani, bardzo wam dziękuję za wzruszenia i uśmiech. Za to, że jesteście i przyjechaliście do Elbląga - powiedziała uczestnikom konkursu.

"Piosenka o wędrówce dusz" wyk. Mateusz Kolasa
Aga 123

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..