Zwycięzcy konkursu o patronach diecezji otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Ponad 4 tysiące uczniów z diecezji elbląskiej wzięło udział w XXII konkursie religijnym „Maksymilian Maria Kolbe i św. Wojciech - patroni naszej diecezji”. Najmłodsi wykonali rysunki, uczniowie starszych klas wzięli udział w konkursie wiedzy oraz przygotowali prezentacje multimedialne. Konkurs podzielony był na dwa etapy - szkolny i diecezjalny.
W czwartek 17 maja laureaci wzięli udział w zakończeniu konkursu, podczas którego wręczono pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Spotkanie rozpoczęło się przybliżeniem życiorysów bohaterów konkursu. Swoją pracę przedstawiła Amelia Bobrowicz - uczennica kl. I gimnazjum w Miłomłynie, która przygotowała najciekawszą prezentację multimedialną.
- Dziś chciałabym opowiedzieć historię dwóch męczenników. Ale kto to w ogóle jest męczennik? Jest to osoba, która oddała życie za Jezusa, a męczennikami, o których chcę dziś opowiedzieć, są o. Maksymilian Maria Kolbe i św. Wojciech - rozpoczęła Amelia.
Rodzice Rajmunda, bo takie imię na chrzcie otrzymał św. Maksymilian, prowadzili warsztat tkacki. Dziś w jego rodzinnym domu w Zduńskiej Woli znajduje się muzeum.
Rodzina dwukrotnie się przeprowadzała, najpierw do Łodzi, a później do Pabianic. I właśnie w Pabianicach zdarzyło się coś, co miało duży wspływ na życie małego Rajmunda.
- Matka pewnego razu zapytała małego chłopca, co z niego wyrośnie. Oczywiście było to w żartach, ale chłopak był wrażliwy i pytanie wziął bardzo do siebie. Rajmund poszedł do kościoła św. Mateusza i zapytał Matkę Bożą: „Co ze mną będzie?”. Wtedy Matka Boża w obrazie poruszyła się i podała mu dwie korony - białą i czerwoną. Zrozumiał, że ma wybrać, ale wyciągnął ręce po obie - opowiadała gimnazjalista.
W 1914 roku św. Maksymilian przyjął śluby zakonne i imię Maria, podkreślając w ten sposób miłość do Matki Bożej.
Przełomowym rokiem dla franciszkanina był 1917. Wtedy to ze współbraćmi założył „Rycerstwo Niepokalanej”. Ich celem było nawracanie grzeszników i tych, którzy nie znają Chrystusa; zjednoczenie wszystkich chrześcijan i ich uświęcenie za pośrednictwem Niepokalanej.
W 1921 roku o. Kolbe postanawia wydać kilkustronicową gazetkę - „Rycerza Niepokalanej”. W swojej prezentacji Amelia przedstawiła okładkę pierwszego numeru „Rycerza Niepokalanej” i aktualnego, pochodzącego z 2016 roku. Na pierwszych stronach obu numerów jest wizerunek Niepokalanej.
Ks. Wojciech Skibicki zaznaczył, że celem konkursu jest przybliżenie wartości, postaci oraz zadań, jakie stawia przed nami Kościół.
- Bardzo się cieszę, że mogłem poznać, zobaczyć laureatów i wyróżnionych w konkursie oraz nauczycieli religii, którzy trudzą się i osiągają sukcesy - powiedział bp Jacek Jezierski. Biskup elbląski zachęcił również do organizacji kolejnych diecezjalnych konkursów wiedzy religijnej i do udziału w nich.