Nowy numer 41/2019 Archiwum

Serce oddane Bogu w milczeniu

Grupa modlitewna poświęcona medytacji według szkoły benedyktyńskiej powstaje w Elblągu.

W parafii św. Rafała Kalinowskiego w Elblągu powstała grupa modlitewna poświęcona medytacji chrześcijańskiej według szkoły benedyktyńskiej.

- Często odwiedzałam benedyktynów w Lubiniu, gdzie miałam okazję uczestniczyć w rekolekcjach i spotkaniach. Spodobała mi się ta metoda - opowiada Ania, liderka nowo powstałej grupy.

Dlatego też postanowiła ją zaszczepić w swojej rodzinnej parafii. - Znaną nam wszystkim dewizę "ora et labora", benedyktyni twórczo rozwijają o stwierdzenie, "aby we wszystkim Bóg był uwielbiony". Oznacza to więc mniej więcej tyle, aby modlić się nieustannie. W czasie naszych spotkań spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie jak to zrobić - dodaje.

Benedyktyńska medytacja wyrosła na gruncie dialogu międzyreligijnego i była sukcesywnie wprowadzana przez zakonników z Lubinia. Z doświadczenia wspólnych medytacji w lubińskim klasztorze wyrosła Lubińska Wspólnota Grup Medytacji Chrześcijańskiej.

Skupia ona grupy medytacyjne z całej Polski, działające obecnie w kilkunastu miastach, dla regularnej wspólnej praktyki modlitwy w ciszy. Opiekunem duchowym elbląskiej grupy jest ks. Marcin Marciniak.

- Na początek musimy sobie odpowiedzieć czym nie jest medytacja chrześcijańska. Nie jest ona egzegezą czyli naukowym wyjaśnianiem i badaniem tekstów biblijnych czy ich interpretacją. - mówi kapłan. - W tej modlitwie Słowem Bożym zbędne stają się wszelkie naukowe analizy. Liczy się tu serce oddane w milczeniu Bogu - dodaje.

W ciągu wieków rozwinęło się mnóstwo szkół medytacji chrześcijańskiej. Do najbardziej znanych zalicza się szkołę ignacjańską, sulpicjańską czy lectio divina.

Co odróżnia szkołę benedyktyńską od wspomnianych powyżej, można przekonać się w każdy czwartek o godz. 19 w salce parafialnej przy kościele św. Rafała Kalinowskiego w Elblągu.

Więcej szczegółów na temat benedyktyńskich metod medytacji w "Gościu Elbląskim" na 14 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL