GN 41/2019 Archiwum

Szkoła imienia Flagi Polskiej

- Data 3 października 2018 r. zapisze się w dziejach naszej szkoły złotymi literami - powiedział Jerzy Kawiecki, dyrektor ZSEiO.

Obecnie w Polsce są dwie szkoły imienia Flagi Polskiej. Pierwsza w Kobułtach (woj. warmińsko-mazurskie), a druga w Elblągu. Uroczystość nadania tego imienia technikum należącego do ZSEiO odbyła się w środę 3 października. Była ona połączona ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych.

Inspiracją, by rozpocząć proces nadawania placówce imię Fagi Polskiej była historia flagi, która przed 1939 r. powiewała nad polski konsulatem w Stavanger w Norwegii. Konsulat został utworzony w 1928 r., a jego działalność zawieszono w po wybuchu II wojny światowej - flagę ukryto.

Po latach płótno przekazano Witoldowi Wróblewskiemu, prezydentowi Elbląga. Od 2 maja 2018 r. można ją oglądać w elbląskim Ratuszu Staromiejskim. 

- Nadawanie imion szkołom ma w Polsce kilkusetletnią tradycję. Patronami szkół zostają najczęściej: literaci, kompozytorzy, działacze społeczni, uznane autorytety, bohaterowie chlubnych kart historii, patrioci, a czasem wybitni, zasłużeni nauczyciele. Nie zdradzę tajemnicy jeśli powiem, że decyzja o wyborze patrona naszej szkoły nie była łatwa. Od samego początku wiedzieliśmy, że wybór nie może być przypadkowy, albo podyktowany przemijającą modą. Wybór patrona szkoły wiąże się bowiem z wielką odpowiedzialnością - powiedział Jerzy Kawiecki, dyrektor ZSEiO.

J. Kawiecki zaznaczył, że wybór patrona to jedna z najważniejszych decyzji w dziejach szkoły.

- Nasz elbląski ekonomik zasługuje na patrona o znaczeniu wyjątkowym. Dowodem na to jest historia naszej placówki, która jako szkoła ekonomiczno-handlowa otworzyła swoje przyjazne drzwi dla uczniów Elbląga i okolic we wrześniu 1947 r., budząc już wówczas zainteresowanie swą atrakcyjną ofertą edukacyjną - przypomniał.

Przez 70 lat mury placówki opuściło prawie 17 tys. absolwentów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL