Licealiści podsumowali autorski projekt "Zamiast kwiatka - pomóż uchodźcom".
W tym roku uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Elblągu postanowili nie wręczać kwiatów swoim nauczycielom z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W zamian zorganizowali akcję „Zamiast kwiatka - pomóż uchodźcom”.
Wszystko zaczęło się we wrześniu, kiedy licealiści wzięli udział konferencji naukowej „Miejsce oporu. O kontrkulturach kultury polskiej”. Spotkanie odbyło się w Bibliotece Elbląskiej ramach V Elbląskiego Forum Kulturoznawczego.
Młodzież spotkała się m.in. z Ewą Tracz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, która poprowadziła zajęcia „Lepszy świat” i „Tańczmy dla Syrii”. Natomiast Lia Dostlieva z tej samej uczelni opowiedziała o poznańskiej akcji garażowej na rzecz uchodźców.
- Prelegenci jeszcze przed konferencją przeprowadzili wykłady w naszej w szkole. Byli u nas prof. Waldemar Kuligowski i dr hab. Mirosław Pęczak. Przybliżyli oni młodzieży problemy, które podejmowano w czasie konferencji. Zainteresowali licealistów tą tematyką - tłumaczy Beata Orzech, dyrektor III LO.
W wykładach udział wzięli przede wszystkim uczniowie klas humanistycznych. Oczywiście nie wszyscy uczestniczyli w całej konferencji. Każda klasa wysłuchała innego wykładu, by nie tracić lekcji.
Uczniowie uczestniczyli nie tylko w wykładach, ale i zajęciach warsztatowych. - Dowiedzieliśmy się, że warto pomagać uchodźcom, bo oni tej pomocy potrzebują. Chcą czuć się bezpiecznie. Niewątpliwie prawo do tego ma każdy człowiek - mówi Kaja z klasy IIa.
Uczniowie klasy IIa pokazują kamizelkę, która przez kilka tygodni wisiała w holu Agata Bruchwald /Foto Gość
Młodzież z III LO w Elblągu angażuje się w liczne akcje pomocy drugiemu człowiekowi. Włączają się w inicjatywy miejskie albo organizują własne. Tym razem także nie pozostali obojętni - postawili na kreatywność i wymyślili własny projekt - „Zamiast kwiatka - pomóż uchodźcom”. Grono pedagogiczne było za, a młodzież w ramach akcji zorganizowała kiermasz ze słodkościami.
Podczas forum licealiści otrzymali kamizelkę ratunkową. Miał ją na sobie uchodźca, który próbował przedostać się do Europy Wyrzuciło ją morze. Obecnie przekazywana jest ona różnym instytucjom jako symbol.
Przy kamizelce znajduje się spis instytucji, poprzez które można pomóc uchodźcom. Uczniowie z listy wybrali Caritas Polska.
Zabrane pieniądze w poniedziałek 29 października młodzież przekazała ks. Wojciechowi Borowskiemu, dyrektorowi Caritas Diecezji Elbląskiej. Dołączyli do nich kamizelkę.
Ks. Borowski poinformował, że pieniądze zostaną wpłacone na konto akcji „Rodzina Rodzinie”.