Dom Formacyjny św. Wojciecha w Mikoszewie przechodzi ważny remont.
Dom Formacyjny św. Wojciecha w Mikoszewie to wyjątkowe miejsce na mapie diecezji elbląskiej. Od lat na centrum swoich rekolekcji upodobało go sobie wiele wspólnot i grup z naszego regionu, ale także z całej Polski. Aby mógł lepiej służyć swoim gościom, władze ośrodka postanowiły podjąć się jego modernizacji.
Mikoszewski dom funkcjonuje od 1992 roku, czyli od momentu powstania diecezji. Przechodził różne, mniejsze bądź większe zmiany, ale cel jego działania zawsze pozostawał ten sam - dawać możliwość rozwoju duchowego.
- Zawsze starałem się umożliwiać przybyłym wypoczynek, zapewniając tzw. wikt i opierunek, a jednocześnie jako ksiądz zabezpieczając opiekę duchową, jeśli ktoś sobie tego życzy - wyjaśnia ks. Marek Witkowski, dyrektor domu.
Dziś najczęściej dom odwiedzają grupy zorganizowane, które mają swój gotowy program do realizacji. Jeśli chodzi o rodzaje formacji, są one bardzo różnorodne. Jest jednak grupa wspólnot, która szczególnie upodobała sobie Mikoszewo jako miejsce spotkań rekolekcyjnych czy dni skupienia.
- To m.in. wspólnota Sychar, która zajmuje się małżeństwami w kryzysie. Od wielu lat współpracujemy też ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkół Katolickich, organizując rekolekcje dla nauczycieli ze szkół w tym stowarzyszeniu zrzeszonych. Przyjeżdżają do nas podopieczni elbląskiego Karanu, czyli grup dziecięcych wywodzących się z rodzin zagrożonych narkomanią lub alkoholizmem - wylicza ks. Marek.
Szczególnie bliska więź dom w Mikoszewie łączy ze wspólnotą Wiara i Światło. - Od wielu, wielu lat cieszymy się wizytami dzieci z tej grupy, które nazywają siebie muminkami, a swoich opiekunów paszczakami. Czas ich wizyt w naszym ośrodku to zawsze niezwykle radosne momenty - opowiada ks. Witkowski.
Księdza dyrektora cieszy także dobra współpraca z grupami oazowymi diecezji elbląskiej. - Ponadto w tym roku będziemy gościć klub sportowy, grupę religijną "Szkoła Maryi", neokatechumenat z Legionowa, Wspólnotę Rodzin, a także wiele innych większych bądź mniejszych grup - dodaje ks. dyrektor. To właśnie z myślą o nich ruszyły wszelkie prace.
Rozpoczęty właśnie projekt termomodernizacji Domu Formacyjnego Świętego Wojciecha dotyczy przede wszystkim budynków pomocowych ośrodka. Odnowienia wymagały kuchnia, stołówka, kotłownia, mieszkania socjalne, które mogą również służyć małej grupce rekolektantów nawet w okresie zimowym, a także część biurowa. Wszystkie wymienione budynki zostaną ocieplone i otrzymają nową elewację.
- Kuchnia zaś przechodzi remont generalny. Będzie w środku zupełnie nowa, wyposażona w nowy sprzęt i przystosowana do wszystkich współczesnych wymogów - mówi ks. dyrektor. Remont rozpoczęto zimą, aby zakończyć go do końca maja tak, by dom mógł latem bez żadnej przerwy pełnić swoją funkcję.
Sam projekt modernizacji ośrodka ma także pomóc w ochronie środowiska. Poprzez zamontowanie głębinowych pomp ciepła zmniejszona zostanie emisja gazów, powstających przy spalaniu oleju opałowego. Budynki zostaną także wyremontowane w taki sposób, aby oddawały do atmosfery jak najmniej ciepła wytworzonego w ich wnętrzach. - Oznacza to, że wszystkie te pomieszczenia będą mogły funkcjonować przez cały rok, a nie tak, jak to było do tej pory, jedynie w lecie - wyjaśnia ks. Marek.
Projekt powstaje we współpracy z Centrum Pomocy Psychologicznej "Więź" ze Starogardu Gdańskiego. - Zakładamy więc, że gdyby okazało się w zimie, że trzeba jakąś rodzinę ochronić przed złym rodzicem, to jest możliwość, aby w naszym ośrodku to zrobić -zapowiada kapłan.
Choć w dużej części fundusze na projekt wykładają władze samorządowe, to ośrodek musi aż ponad 1 mln 100 tys. złotych wyłożyć ze środków własnych. Dlatego prowadzący dom formacyjny w Mikoszewie proszą o każde możliwe wsparcie. Więcej szczegółów na stronie internetowej Domu Formacyjnego.