Malbork: Dyskutują o stratach wojennych

W Malborku trwa konferencja naukowa "Nowy początek. (Od)budowa polskich kolekcji muzealnych po II wojnie światowej".

Dwudniowa konferencja rozpoczęła się 14 marca.

W czerwcu 2018 r. Muzeum Zamkowe w Malborku otrzymało od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie na wykonanie projektu "Badanie strat wojenny w zakresie zbiorów artystycznych zamków w Malborku i Kwidzynie".

W malborskim zamku dzieła sztuki, wyroby rzemiosła artystycznego, przedmioty archeologiczne, historyczne czy też obiekty osobliwe gromadzono już w XIX wieku. Zamek formalnie nie był instytucją muzealną, ale miał status obiektu objętego państwową troską.

Przyznane przez ministerstwo w ubiegłym roku dofinansowanie pozwala muzealnikom kompleksowo zająć się badaniem historii poszczególnych kolekcji zamkowych. Prace obejmują m.in. kwerendy krajowe i zagraniczne, badania archiwalne wraz z rewitalizacją zebranego materiału.

- Dotychczasowe próby zbadania problemu strat i rozproszeń wojennych danych zbiorów zamku w Malborku obejmowały zaledwie wycinek jakże intrygujących i burzliwych dziejów. Pierwsze kroki w zakresie kompleksowego opracowania historii kolekcji podjął przed laty dr Janusz Trupinda, wówczas wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. Realizowany projekt stanowi pewną kontynuację wcześniejszych prób, jednakże podjęte działania mają większy zakres, również ze względu na otrzymane dofinansowanie. Zadanie jest bardzo trudne, biorąc pod uwagę szereg przeszkód, które należy pokonać, oraz złożoność prowadzonych badań - stwierdziła Aleksandra Siuciak z Muzeum Zamkowego w Malborku, która przedstawiła referat "Strata i rozproszenie. Struktura i charakter strat wojennych zamku w Malborku/Kwidzynie w świetle dotychczasowych rezultatów projektu".

Zamkowe zbiory tworzyło 14 kolekcji. Największe i najcenniejsze były zbiory numizmatyczne i militariów.

Projekt "Badanie strat wojenny w zakresie zbiorów artystycznych zamków w Malborku i Kwidzynie" prowadzony jest w ramach "Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2018. Badanie Polskich Strat Wojennych". 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..