Nowy numer 37/2021 Archiwum

Perły z Camino

Przemierzając ścieżkę jakubową, często nie zdajemy sobie sprawy, z jakimi skarbami mamy do czynienia.

– Dziś niestety te piękne obiekty bardzo często są opuszczone – zwracała uwagę. – Tak jak np. mój ukochany kopleks, czyli wykuty w skale klasztor San Juan de la Peña – dodała. Jest to budowla w stylu romańskim z końca XI wieku. – Sposób jej wykonania musi budzić i budzi podziw. W mojej ocenie jest tak obłędnie piękna, że czasem nie wiedziałam, na co patrzeć – uśmiechała się pani archeolog.

Miejscem, przez które przechodzi wielu pątników przemierzających Camino, jest też tzw. Most Królowej w regionie Nawarry. – To prawdziwa perła romańskiej architektury. Swoją nazwę zawdzięcza żonie króla Sancho III z Nawarry – królowej Doña Mayor. To z jej polecenia most został zbudowany w XI wieku, na terenie dzisiejszej Puente la Reina – wyjaśniła pani Grażyna.

Jak podkreślała, na szlaku prowadzącym do Santiago de Compostela jest niezliczona ilość podobnych miejsc. – Na przykład Estella, miejscowość, gdzie mamy zabytek na zabytku. W innym miejscu naliczyłam z kolei aż 30 romańskich kościołów – wyliczała archeolog. – To wszystko robi niesamowite wrażenie, zwłaszcza jeśli uświadomimy sobie, że trwa niezmiennie od kilkuset lat – podsumowała.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama