Nowy numer 39/2023 Archiwum

Pielgrzymka do Świętego Gaju

Sezon pieszych pielgrzymek w diecezji elbląskiej rozpocznie wędrówka do Świętego Gaju, miejsca śmierci św. Wojciecha.

Już w sobotę 27 kwietnia oficjalnie otworzymy sezon pielgrzymek pieszych w naszej diecezji. Co roku jego inauguracją jest wędrówka do Świętego Gaju, miejsca męczeńskiej śmierci św. Wojciecha.

Na tych, którzy zdecydują się wyruszyć na pątniczy szlak tego dnia, czeka ok. 30 kilometrów wędrówki. Pielgrzymka wyrusza spod katedry św. Mikołaja w Elblągu o 5.30 rano.

Do celu planowo pielgrzymi mają dotrzeć przed godz. 15, kiedy to rozpoczną się uroczystości ku czci św. Wojciecha.

Do miejsca śmierci pierwszego ewangelizatora tych terenów, na uroczystości mu poświęcone, przybywają także pielgrzymi z okolicznych miejscowości. Część pieszo, spora liczba wiernych przyjeżdża autokarami.

Prawdopodobne miejsce śmierci św. Wojciecha znajduje się na skraju Świętego Gaju, przy drodze do Starego Dolna. Pod koniec lat 80. XX w. wzniesiono tam ołtarz polowy otoczony stacjami Drogi Krzyżowej, przedstawiającymi jego życie oraz męczeńską śmierć.

Pierwsi pielgrzymi przybywali tu już w XVI w. Gdy do kościoła sprowadzono relikwie św. Wojciecha i ustanowiono sanktuarium, kult ten się ożywił. Do wsi zaczęły napływać rzesze pielgrzymów z Polski oraz z zagranicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast