Bohaterem, którego uczcili mieszkańcy elbląskiej Bursy nr 4, jest kapitan Józef Antoniak.
Dąb upamiętniający kpt. Józefa Antoniaka, żołnierza zamordowanego w Katyniu, zasadzono 10 kwietnia w lapidarium elbląskiej Bursy nr 4. W ten sposób pedagodzy i podopieczni placówki upamiętnili 79. rocznicę zbrodni dokonanej przez Sowietów na polskich oficerach.
– Przez to wydarzenie włączamy się w program edukacyjny pn. „Katyń... ocalić od zapomnienia” – mówiła Urszula Walentynowicz, dyrektorka bursy. Jak wyjaśniła to projekt, którego celem jest kultywowanie pamięci o tej straszliwej zbrodni z 1940 roku.
Oficer, którego przedstawiciele bursy postanowili uczcić, to kpt. Antoniak. – Był on żołnierzem armii carskiej, a później armii gen. Hallera. Wyróżnił się w walce pod Monte Pertico, za co otrzymał Order Virtuti Militari – przypomniała Natalia Wereda, podopieczna bursy. – W czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku dostał się do niewoli sowieckiej. Osadzony w obozie w Kozielsku, został zamordowany wiosną 1940 roku w Katyniu – przypominała.
Uczestnicy uroczystości mówili zgodnie, że to, iż tak wyjątkowy dąb stanie w pobliżu ich miejsca zamieszkania, sprawi, że chętniej zainteresują się, komu jest poświęcony. – Bardzo często jest tak, że ludzie chcą poznać głębiej losy „swojego bohatera” – tłumaczył Jakub Sztenderski. – A przecież musimy pamiętać, że oficerowie straceni w Katyniu bardzo często cieszyli się nieposzlakowaną opinią, szacunkiem i byli cenieni za działalność na rzecz lokalnej społeczności – podkreślał.
W ramach projektu zostanie zasadzonych 21 857 dębów pamięci. Jedno drzewo to jedno nazwisko polskiego oficera zamordowanego przez Sowietów w Katyniu. Uczestnicy projektu deklarują, że będą dbać o drzewo oraz upamiętniać bohatera na terenie placówki. Kolejnym z celów programu jest archiwizowanie zebranej dokumentacji i udostępnianie w formie cyfrowej życiorysów, zdjęć i archiwów Polaków zabitych w Katyniu. Ponadto uczestnicy zobowiązują się do przesłania sprawozdania i materiałów ze swoich uroczystości. Wszystkie te dokumenty można oglądać na portalu katyn-pamietam.pl.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się