Nowy numer 03/2020 Archiwum

Pięć języków miłości

Jeśli poznamy ten dla nas właściwy, jest duża szansa, że nasze małżeństwo z dobrego stanie się jeszcze lepsze.

Janek starał się regularnie zabiegać o uczucia żony. Co jakiś czas kupował jej bez okazji kwiaty lub inne małe prezenty, np. słodycze, które tak lubiła. Żona doceniała jego wysiłki, ale to wcale nie sprawiało, że czuła się przez niego bardziej kochana. Podobnie Anna chciała, aby jej małżonek wiedział, że ona pomimo upływu lat ciągle go kocha, więc nieustannie mu o tym mówiła. Mąż cieszył się z tych słów, ale nie znaczyły one dla niego aż tak wiele jak dla jego małżonki.

Dlaczego często jest tak, że nasze zabiegi, choć płynące z głębi serca i całkowicie szczere, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów? Wszyscy dobrze wiemy, po co jest małżeństwo. Ale nie zawsze potrafimy odpowiedzieć sobie na pytanie: jak to małżeństwo ma działać? Rozwiązania tej kwestii szukali uczestnicy XI Forum Rodziny, które od 10 do 12 czerwca odbywało się w kościele św. Brata Alberta w Elblągu.

Uczestnikom forum pomagała Anna Bialik, psychoterapeutka małżeńska, członek zarządu Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich i koordynator kampanii Tydzień Małżeństw w Polsce.

Temat tegorocznego forum brzmiał: „Pięć języków miłości”. Prelegentka zwróciła uwagę, że choć są one bardzo różne, wszystkie mają jeden cel. – Chodzi o to, że napełniają one nasze „zbiorniki miłości” – mówiła Anna Bialik. Jak dodała, tylko dzięki napełnianiu tych „zbiorników” możemy sprawić, że nasze wzajemne relacje będą się poprawiać. – Więc jeśli chcę, aby moje małżeństwo było lepsze, to muszę sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcę nauczyć się nowego języka – mówiła.

– Sztuką jest jednak rozpoznać, jakim językiem miłości mówi mój współmałżonek. Tylko wtedy możemy osiągać w tej materii sukcesy – podkreślała. Jak wyjaśniała, można wyróżnić pięć różnych języków: dobry czas, wyróżnienie afirmatywne, drobne przysługi, niespodzianki i dotyk.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama