W czasie szóstej sesji I Synodu Diecezji Elbląskiej głosowano projekt dokumentu komisji rozeznawania znaków czasu.
Projekt dokumentu "Diecezja elbląska dziś", przygotowany przez komisję rozeznawania znaków czasu, przyjęli dziś uczestnicy obrad I Synodu Diecezji Elbląskiej. 82 spośród 90 uczestników dzisiejszych obrad opowiedziało się za przyjęciem dokumentu (ale aż 68 zagłosowało za uwzględnieniem wprowadzonych poprawek). Szósta z kolei sesja synodu, który przebiega pod hasłem: "Dojrzali w wierze i życiu", odbyła się w Pasłęku.
- W czasie dzisiejszych obrad chcemy zastanowić się, jak dalece korzystać z naszego dziedzictwa, a jak mocno akcentować to, co aktualne - stawiał tezę ks. Stefan Ewertowski, sekretarz generalny synodu, na wstępie spotkania. - Nie możemy jednak dać się zamknąć w historii. Nam chodzi bowiem o to, aby w wydarzeniach historycznych rozpoznać znaki czasu - podkreślał.
Zadaniem dzisiejszych obrad było przekazanie zebranym opisu sytuacji Kościoła elbląskiego i uwarunkowań, w jakich on funkcjonuje. - Dla wskazania znaków czasu nie wystarczą badania statystyczne, socjologiczne, prasoznawcze, politologiczne, kulturoznawcze czy też z zakresu psychologii społecznej - wskazywał ks. Andrzej Kilanowski, przewodniczący komisji rozeznawania znaków czasu. - My mamy jednak rozpoznawać zamysł Boży wobec nas, wobec naszych wspólnot i Kościoła diecezjalnego - dodał.
W dokumencie przegłosowanym przez synod znajduje się m.in. szczegółowy opis działalności świeckich i duchownych Kościoła elbląskiego. Znajdziemy charakterystykę działających na terenie diecezji wspólnot, organizacji, szkół, przedszkoli oraz inicjatyw, rekolekcji i wszelkich działań ewangelizacyjnych prowadzonych przez środowisko lokalnego Kościoła. Dokument szczegółowo opisuje ten stan i liczy w sumie 27 stron.
Dzisiejsze obrady rozpoczęła Msza św. w kościele św. Bartłomieja w Pasłęku, pod przewodnictwem biskupa elbląskiego dr Jacka Jezierskiego.
Pasłęk, 22.06.2019 r. Szósta sesja I Synodu Diecezji Elbląskiej. Łukasz Sianożęcki /Foto Gość