Nowy numer 38/2023 Archiwum

Trwają zapisy na pielgrzymkę pieszą

Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę to dwutygodniowe rekolekcje w drodze.

Tegoroczna, już 27. Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę rozpocznie się już 27 lipca. W parafiach trwają spotkanie przedpielgrzymkowe. Dziś oficjalnie zapisy rozpoczęły się w grupie „Północ” Elbląg, która w tym roku wraca na trasę.

Pielgrzymka piesza diecezji elbląskiej na Jasną Górę to dwa tygodnie rekolekcji przeżywanych w drodze. Mają one różną formę. Pątnicy modlą się, wsłuchują w katechezy i konferencje, wszystko, co ich spotyka, przeżywają razem. - Kiedy trudy pokonujemy we wspólnocie, uczymy się innego życia. Przekonujemy się, jak bardzo potrzebny jest nam drugi człowiek - zapewnia ks. Waldemar Maliszewski, kierownik EPP.

Kolejny element tworzący pielgrzymkę to spotkania z ludźmi w miejscowościach, przez które przechodzą grupy. - Jesteśmy dla nich świadectwem. Dla osób, które nas witają i przyjmują w swoich domach. Dla ubogiej kobiety na Kujawach, która wynosi garnek kompotu jabłkowego, bo tyle może zrobić. Tak samo dzieje się wobec osób, które są obojętne, a nawet wrogo nastawione do pielgrzymki - zaznacza ks. Waldemar.

Rekolekcje w drodze to także kuźnia powołań kapłańskich, do zakonów żeńskich i męskich, bo to czas osobistego spotkania człowieka z Panem Bogiem. Jest on zawsze wyjątkowy i nie ma znaczenia, czy ktoś idzie po raz pierwszy, czy kolejny. - Mogę opowiedzieć o sobie: jestem oporną skałą i być może Pan Bóg potrzebuje tych dwóch tygodni, żeby się do mnie dobić i skruszyć kamień mojego serca. Dlatego też tak długo te rekolekcje trwają - wyjaśnia kapłan.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast