Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Do Stegny nie tylko nad morze

Dziś kolejny koncert w ramach XXXVIII Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Stegnie.

Koncert rozpocznie się tradycyjnie o 16.00, a zagra Arkadiusz Bialic, organista.

W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie znajdują się organy pochodzące z 1914 roku.  

Sama świątynia została wybudowana w latach 1681-1683, warte uwagi są jej malowidła ścienne.

„Wyjątkowy charakter wnętrza kościół w Stegnie zawdzięcza malowidłom stropowym i ściennym, które jako jedne z nielicznych zachowały się na terenie Pomorza Gdańskiego do dnia dzisiejszego” - czytamy w publikacji „Zwiedzamy kościół w Stegnie” Agnieszki Wołowicz.

Jednonawowe wnętrze kościoła zostało pokryte drewnianym stropem, do którego przymocowano płótno lniane, podłoże malarskie. Malowidła pokrywają cały strop o powierzchni 450 m kwadratowych oraz znaczną część ścian świątyni. Na stronie internetowej stegna.com.pl odnajdujemy informację, że jest to największy w Polsce obraz, który został umocowany na kościelnym suficie.  

Do Stegny nie tylko nad morze

Malowidła powstały 1688 roku, a ich autorem był gdański malarz Reinhold Schneider, który w pracy stosował tzw. szkołę niderlandzką.

W centralnym punkcie malarz przedstawił zmartwychwstanie Chrystusa. W innym miejscu zwiedzający świątynię zobaczyć mogą obrazy ukazujące: przypowieść o pannach mądrych i głupich, Chrystusa i Samarytankę, wskrzeszenie Łazarza, niesienie krzyża.

Nad prezbiterium Schneider namalował Sąd Ostateczny. „W wyciętej półkoliście partii środkowego malowidła, w otoczeniu ledwie widocznych figur świętych i proroków, widnieje postać Chrystusa. Po lewej stronie kompozycji przedstawione zostało niebo, po prawej zaś piekło. Na drugim planie, w centrum, Michał Anioł rozdziela tłum nagich postaci na zbawionych i potępionych” - opisuje fragment dzieła Agnieszka Wołowicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy