11 listopada wspominamy naszych bohaterów. Jest to możliwe także dzięki osobom, które pamięć o nich podtrzymują przez cały rok, nie tylko od święta.
Generał brygady Bolesław Nieczuja-Ostrowski w okolice Elbląga dotarł w 1945 roku. Był honorowym obywatelem miasta. Uhonorowany został m.in. Krzyżem Virtuti Militari V kl. i medalem Pro Ecclesia et Pontifice. Zmarł w 2008 r., ale miłośnicy lokalnej historii, patrioci robią wszystko, żeby pamięć o nim trwała. W 2018 r. w Elblągu powstało Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego.
– Chcieliśmy, żeby pamięć o nim nie znikła, została wpisana w tę ziemię. Pan generał uczył młodzież i dbał o to, by idee patriotyczne przetrwały – mówi Anna Szczepańska, prezes Stowarzyszenia im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego.
Jednym z zadań stowarzyszenia jest organizacja konkursów historyczno-patriotycznych dla dzieci i młodzieży. Te dotyczące żołnierzy wyklętych patronatem obejmuje prezydent Andrzej Duda, a w gali je podsumowującej, która odbyła się 2 kwietnia, uczestniczył prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. – Z laureatami tych konkursów 17 października byliśmy na wycieczce w Warszawie. Zwiedziliśmy m.in. teren więzienia na Rakowieckiej. Tam spotkaliśmy się z Jackiem Pawłowiczem, dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, który opowiedział nam o tym miejscu – mówi A. Szczepańska.
Młodzi w czasie pobytu w Warszawie byli również w Pałacu Prezydenckim i na Łączce. – Na wycieczkę pojechała młodzież, która naprawdę chciała być w tych miejscach. Oni interesują się historią. Warto dać im szansę poznania jej trochę szerzej. Wiele osób jest z nami po raz kolejny. Dorastają, zmieniają szkoły i wciąż biorą udział w naszych konkursach. Starają się, by pisane przez nich prace były jak najlepsze, i zdobywają nagrody. Młodzi angażują się i pomagają nam również przy innych inicjatywach – zapewnia A. Szczepańska.
Stowarzyszenie współtworzy ok. 20 osób. Choć oficjalnie istnieje od kilkunastu miesięcy, jego członkowie od dawna uczestniczą i organizują inicjatywy patriotyczne w regionie. Obecnie przygotowują się do akcji „Paczka dla Bohatera” i „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. Są to inicjatywy ogólnopolskie, a stowarzyszenie koordynuje ich przebieg w Elblągu i okolicach. Do współpracy zapraszają szkoły. Paczki do adresatów trafiają tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Okolicznościowe kartki, które są do nich dołączane, przygotowują uczniowie. – Dzieci bardzo chętnie je wykonują – zapewnia A. Szczepańska.
Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego współpracują z grupą historyczną Niepodległość z Warszawy i Monte Cassino ze Szczecina. – Warto zaznaczyć, że współpracujemy także z wolontariuszami z Łączki. Jest to grupa bardzo oddanych osób. Razem tworzymy fajną ekipę, wzajemnie się wspieramy. W wielu inicjatywach bierzemy wspólnie udział – zaznacza A. Szczepańska. I dodaje, że członkowie stowarzyszenia byli obecni także w czasie prac poszukiwawczych szczątków żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.
Bolesław Nieczuja-Ostrowski urodził się 29 września 1907 r. w Haliczu. Ukończył w stopniu podporucznika szkołę oficerską w Komorowie – Ostrowi Mazowieckiej w 1931 r. Służył w 5. Pułku Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Od października 1939 r. działał w konspiracji. Po zakończeniu II wojny światowej trzykrotnie aresztowany. W 1949 r. po uciążliwym śledztwie w Krakowie dwukrotnie skazany na śmierć. Na wolność wyszedł w 1957 r. W 1991 r. prezydent Lech Wałęsa awansował go do stopnia generała brygady. Był m.in. założycielem i prezesem Fundacji Światowego Związku Żołnierzy Armii, szerzył kult Miłosierdzia Bożego. Zmarł 13 lipca 2008 r. w Elblągu.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się