Nowy numer 39/2023 Archiwum

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Hasło tegorocznego tygodnia ekumenicznego brzmi: "Życzliwymi bądźmy" (por. Dz. 28,2).

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan potrwa od 18 do 25 stycznia. Czas ten wybrany został nieprzypadkowo, rozpoczyna się on dawnym świętem katedry św. Piotra, a kończy wspomnieniem nawrócenia św. Pawła. W tych dniach chrześcijanie spotykają się na wspólnej ekumenicznej modlitwie, a także uczestniczą w konferencjach, koncertach itp.

Od lat program obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji elbląskiej jest bardzo bogaty. Podobnie jest i tym razem. Już w sobotę 18 stycznia wierni spotkają o godz. 9 w parafii prawosławnej pw. św. Marii Magdaleny w Elblągu (ul. Sadowa 58), by wziąć udział w Liturgii i Jutrzni Święta Chrztu Pańskiego z wielkim poświęceniem wody.

Kolejnego dnia bp Jacek Jezierski będzie przewodniczyć Mszy św. w intencji jedności chrześcijan w katedrze pw. św. Mikołaja w Elblągu. W modlitwie udział wezmą przedstawiciele innych Kościołów, a kazanie wygłosi ks. pastor Marcin Pilch z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Eucharystia rozpocznie się o godz. 18.

Kolejnym punktem w programie obchodów Tygodnia Jedności Chrześcijan w diecezji elbląskiej będą ekumeniczne nieszpory, które odbędą się we wtorek 21 stycznia o godz. 18 w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu. Kazanie wygłosi pastor prezbiter Wojciech Gajewski z Kościoła zielonoświątkowego.

Nabożeństwo ekumeniczne zaplanowano także na środę 22 stycznia o godz. 18 w parafii rzymskokatolickiej pw. św. Antoniego z Padwy w Mikołajkach Pomorskich. Słowo do zgromadzonych skieruje ks. Marek Antonowicz z Kościoła prawosławnego. W czwartek 23 stycznia zaś wierni spotkają się w parafii rzymskokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela w Szymonowie. Kazanie w czasie nabożeństwa wygłosi ks. pastor Marcin Pilch.

W sobotę 25 stycznia wierni o godz. 18 spotkają się w parafii rzymskokatolickiej pw. św. Pawła Apostoła w Elblągu (ul. Obrońców Pokoju 10), by wspólnie modlić się podczas ekumenicznych nieszporów i wysłuchać kazania ks. Marka Antonowicza. Z kolei o godz. 19 w parafii pw. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku (ul. Wybickiego 2) młodzież poprowadzi czuwanie w duchu Taizé.

Ostatnie wydarzenie w ramach tegorocznego tygodnia ekumenicznego odbędzie się w niedzielę 26 stycznia. O godz. 17 w parafii polskokatolickiej pw. Dobrego Pasterza w Elblągu (ul. Warszawska 9) rozpocznie się Msza św. z modlitwą o jedność chrześcijan. Homilię wygłosi bp Jacek Jezierski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast