Nowy numer 22/2020 Archiwum

Wróćmy do ziół przejdź do galerii

O aktualności fitoterapii opowiedział o. Tomasz Tęgowski OFM Conv, który w Elblągu prowadzi Centrum Medycyny Klasztornej "Medicina Monasterialis".

W czasie wykładu "Wróćmy do ziół. Kit? Mit? Prawda?" o. Tomasz zaznaczył, że zioła w XIX i XX wieku stanowiły podstawę farmakologii. Obecnie w lecznictwie używanych jest ok. 40 tys. roślin. Z pewnością wiele właściwości leczniczych roślin nie została jeszcze odkryta.

- Wiele leków powstało na bazie pomysłu, który poddała nam przyroda. Oczywiście po przetworzeniu w różnorakich procesach technologicznych - zaznaczył franciszkanin.

W dalszej części wykładu o. Tomasz opowiedział o właściwościach m.in. brzozy brodawkowatej. Liście i sok z liści działają moczopędnie, przeciwartretycznie, osłaniają miąższ wątroby. Z kolei pączki przeciwzapalnie, a sok z pnia reguluje przemianę materii.

O. Tomasz zaznaczył, że zadaniem współczesnych fitoterapeutów jest umożliwienie wszystkim racjonalnego korzystania z bogactwa tradycyjnego ziołolecznictwa. Nie chodzi jednak o zastępowanie fitoterapią każdej ze współczesnych metod stosowanych w medycynie.

Co ważne nie uciekają przed  dokuczliwą diagnostyką: biopsje, badania krwi, badania endoskopowe. Nie rezygnują z zalecanych konsultacji i opieki specjalistów, nawet jeśli na wizytę trzeba długo czekać. Rozumieją jaką rolę spełniają zioła w przepadku leczenia konkretnych chorób. Kiedy taką terapię można stosować, a kiedy należy ją przerwać.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama