– Spokojnie i życzliwie wobec innych przetrwajmy trudny czas – zachęca bp Jezierski.
Wielki Post jest zawsze czasem bardzo bogatym w wydarzenia, które mają oddziaływać na sferę duchową, wzmacniać ją i kształtować.
Tymczasem w obliczu pandemii koronawirusa zgodnie z zaleceniem biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego do końca Wielkiego Postu zrezygnowano z prowadzenia rekolekcji szkolnych dla dzieci i młodzieży. Odwołano również Diecezjalne Czuwanie Młodzieży w Morągu, które od pewnego czasu regularnie gromadzi młodych naszego regionu, jak również konkursy dla dzieci i młodzieży organizowane w diecezji.
W większości parafii zrezygnowano lub odłożono w czasie rekolekcje wielkopostne dla dorosłych. Do końca marca zostały także zawieszone spotkania formacyjne (np. szafarzy nadzwyczajnych Komunii św.), szkoleniowe, kursy (np. lektorów), dni skupienia (np. księży w Elblągu 14 marca; wielkopostne dekanalne dni skupienia katechetów), spotkania grup modlitewnych, zbiórki ministrantów, próby chórów i inne. W związku z obecną sytuacją została także odwołana Narodowa Pielgrzymka do Rzymu z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Miała się ona odbyć 17 maja i być wyrazem wdzięczności Bogu za życie i pontyfikat papieża Polaka. Jej jedynym wspólnym punktem dla wszystkich wiernych miało być uczestnictwo we Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka.
Polscy wierni mieli także się modlić przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra. W wielu miejscach, gdzie zaplanowano Ekstremalne Drogi Krzyżowe, nie odbędą się one w tradycyjnej formie. Jak wyjaśnia sztab EDK w Morągu, gdzie nabożeństwo miało odbyć się 27 marca, zrezygnowano ze Mszy św. i nie będą również rozprowadzane pakiety uczestnika. „Jednak nie oznacza to, że musicie rezygnować z przejścia EDK. Przypominamy, że EDK to indywidualna praktyka religijna. Samotnie albo w małej grupie. Można wyruszyć w dowolnym momencie Wielkiego Postu, bądź o dowolnej porze roku”.