Nowy numer 48/2022 Archiwum

Wiara, która rozświetla mrok

– To wymowny przykład wielkodusznego przylgnięcia do Chrystusa – mówił ks. Cezary Lipka.

Tegoroczne obchody wspomnienia św. Jakuba w Tolkmicku, ze względu na obostrzenia związane z pandemią, miały skromniejszy charakter niż zazwyczaj.

Nie odbyły się zwyczajowe Dni Jakubowe, czyli weekendowe świętowanie, wypełnione zabawami, koncertami, pochodami i festynami ku czci apostoła. Wzmocniony był jednak wymiar duchowy celebracji, gdyż Msza św. odpustowa 25 lipca była jednocześnie prymicyjną Eucharystią ks. Cezarego Lipki, który przez cztery lata posługiwał w Tolkmicku.

– Czasami nasza wiara jest tak silna, że potrafi rozświetlać wszelkie mroki wątpliwości i zniechęcenia, lecz nierzadko jest też tak, że przypomina ona ledwo tlący się knot, który może zgasnąć przy najmniejszym podmuchu – mówił w homilii ks. Cezary, zwracając uwagę, że ustrzec się utraty wiary może nam pomóc przykład patrona dnia, czyli św. Jakuba. Kapłan przypominał, że Jakub Apostoł był zarówno świadkiem największych cudów dokonywanych przez Jezusa, ale jak i ostatnich godzin Jego życia, kiedy został pojmany, ubiczowany i poniżony.

– Widział, jak Syn Boży został zabity. I to przeżycie było dla niego okazją do osiągnięcia dojrzałej wiary – podkreślał kapłan. Jak przypominał, była to wiara tak głęboka, że doprowadziła go do oddania życia za swojego Zbawiciela. – Święty Jakub staje więc przed nami jako wymowny przykład wielkodusznego przylgnięcia do Chrystusa. Także i my, postępując za Jezusem jak Jakub, nawet w trudnych chwilach, wiemy, że idziemy właściwą drogą – podsumował.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy