Średniowieczna świątynia odzyskuje dawny blask.
W kościele Świętych Piotra i Pawła w Mariance w czwartek 1 października odbył się wernisaż wystawy pt. "Kościół w Mariance 2008-2020, efekty prac konserwatorskich". Obecna na spotkaniu dr Joanna Arszyńska z Zakładu Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która od lat wspólnie ze studentami wydobywa piękno średniowiecznej świątyni, poinformowała, że prace przy malowidłach ściennych dobiegają końca.
- Dużą niespodzianką było to, że w tym kościele jest aż tyle malowideł - przyznała dr Arszyńska. Dodała, że jest to jedno z nielicznych wnętrz kościelnych, gdzie w zasadzie zachował się komplet wyposażenia malarskiego z czasów średniowiecza; nie jedynie jego fragmenty.
Prace konserwatorskie i restauratorskie w XIV-wiecznej świątyni rozpoczęto w 2007 roku. Od tego czasu, obok odsłonięcia i konserwacji średniowiecznych malowideł ściennych, m.in. wymieniono pokrycie dachu, usunięto wtórną posadzkę i wykonano nową nawierzchnię z cegły rozbiórkowej, z wykorzystaniem odzyskanych podczas prac historycznych płytek ceramicznych z XVII-wiecznej posadzki. Zrealizowano również wstępne etapy konserwacji ambony i baptysterium.
Realizacja kolejnych prac w świątyni jest możliwa dzięki wkładowi pracy mieszkańców Marianki, wielkiemu zaangażowaniu parafii św. Józefa w Pasłęku oraz znaczącemu finansowemu wsparciu m.in. miasta i gminy Pasłęk, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Dóbr Kultury z funduszy Republiki Federalnej Niemiec i prywatnych ofiarodawców z Niemiec.
Czwartkowy wernisaż poprzedziła Msza św., której przewodniczył ks. Dariusz Kułakowski, proboszcz parafii św. Józefa w Pasłęku. W spotkaniu uczestniczyli dr Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka, mieszkańcy Marianki i zaproszeni goście.