Nowy numer 08/2024 Archiwum

W rocznicę wyboru kard. Wojtyły na papieża

- Bądź błogosławiony Boże za to, że dałeś nam Jana Pawła II w trudnym dwudziestym stuleciu - powiedział bp Jacek Jezierski.

W ramach obchodów elbląskiego Dnia Papieskiego 16 października bp Jacek Jezierski przewodniczył Mszy św. w kościele Miłosierdzia Bożego w intencji laureatów nagrody biskupa elbląskiego „Tuus” z minionych lat.

W homilii bp Jezierski zwrócił uwagę, że choć pontyfikat św. Jana Pawła II trwał 27 lat - i był to długi pontyfikat - papieżowi Polakowi nie wszystko się udało. - Nie odwiedził Chin kontynentalnych i Rosji, gdyż był tam persona non grata. Nie przyznano mu też Pokojowej Nagrody Nobla, nie udało mu się zatrzymać procesów sekularyzacji, zeświecczenia postępującego także w Polsce - mówił.

Uzasadnił natomiast walor i nienaruszalność godności osoby ludzkiej, a także podstawowych praw człowieka, pracownika, oraz prawa narodów do życia w wolności. Objaśnił również strukturę i pojecie wolności. - Dokonał niezwykle wiele, jak na jedno ludzkie życie - powiedział biskup elbląski.

Po Eucharystii odbył się koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

Nagroda biskupa elbląskiego „Tuus” dotychczas wręczona została 13 razy. Odbywało się to podczas uroczystej gali. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa zrezygnowano z jej organizacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy