Nowy numer 31/2022 Archiwum

Baza rodzin już otwarta

Jaka będzie tegoroczna edycja Szlachetnej Paczki?

Od 2001 r. wolontariusze Szlachetnej Paczki zmieniają życie ludzi w potrzebie, docierają do rodzin, osób starszych i samotnych, niepełnosprawnych. Przez lata wypracowany został system pomocy, a doświadczeni ochotnicy byli niejako nauczycielami dla tych początkujących.

Tegoroczna, 20. edycja Szlachetnej Paczki z powodu pandemii koronawirusa i pracy w szczególnych warunkach będzie znacznie różnić się od poprzednich. Dziś została otwarta baza rodzin. Nie wiadomo jednak, jak będzie wyglądać sytuacja epidemiczna w kraju w czasie grudniowego Weekendu Cudów, kiedy prezenty będą miały trafić do obdarowywanych. - Pod znakiem zapytania wciąż stoi to, jak będzie wyglądał tegoroczny finał Szlachetnej Paczki, w jaki sposób dostarczymy paczki rodzinom - przyznaje Magdalena Król, lider rejonu Malbork.

Kolejne pytanie dotyczy darczyńców. Dotychczas rodziny, osoby zakwalifikowane do programu, zawsze otrzymywały pomoc - nie wiadomo, czy tak samo będzie teraz. - Boimy się, że może być inaczej. Nie oszukujmy się - w tym roku w mniejszym czy większym stopniu każdy ucierpiał finansowo - mówi M. Król.

Niepewna sytuacja epidemiczna w kraju nie odstraszyła wolontariuszy przed niesieniem pomocy. Do tego grona dołączyły także osoby nowe. Maja Domalewska z Elbląga w tym roku skończyła 16 lat i po raz pierwszy może być wolontariuszką w tej akcji. Od dawana było to jej marzeniem i postanowiła nie rezygnować z jego realizacji.

Do decyzji Mai pozytywnie podeszli także rodzice. - To sprawia mi przyjemność. Rodzice widzą, że dobrze czuję się, pomagając innym, i nie jest dla nich problemem, że muszę gdzieś wyjść albo dłużej zostać. Wiedzą, że ma to dla mnie duże znaczenie i wspierają mnie w tym - mówi nastolatka.

Maja początkowo wraz z wolontariuszem prowadzącym odwiedzała rodziny i przeprowadzała z nimi wywiady. Była wolontariuszką wspomagającą. Do jej zadań należała także promocja Szlachetnej Paczki przede wszystkim w mediach społecznościowych. Po otwarciu bazy rodzin, podobnie jak inni wolontariusze, jest łącznikiem między rodzinami a darczyńcami.

W ubiegłym roku w Szlachetną Paczkę włączyło się ponad 620 tys. osób, a łączna wartość pomocy materialnej, przekazanej ponad 14,5 tys. rodzin w potrzebie, przekroczyła 45 mln zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama