Nowy numer 39/2023 Archiwum

Diecezjalne Taizé

Młodzi modlą się w intencji pokoju.

Niestety sytuacja na świecie w związku z epidemią koronawirusa uniemożliwiła braciom z ekumenicznej wspólnoty Taizé organizację Europejskiego Spotkania Młodych w Turynie, tak jak było to zaplanowane. Młodzi musieli pozostać w swoich domach, jednak nie oznacza to, że nie mogą uczestniczyć w Pielgrzymce Zaufania przez Ziemię. Czuwania odbywają się, organizują je m.in. parafie, a żeby mogło w nich uczestniczyć jak najwięcej osób, są one transmitowane w mediach społecznościowych. W diecezji elbląskiej odbyły się dwa wieczorne czuwania - w parafiach św. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku i św. Mikołaja w Elblągu.

W grupie, która przygotowywała czuwanie w Malborku był Sławek. W kościele św. Urszuli podobne modlitewne spotkania odbywają się w ciągu roku. - Taizé to przede wszystkim prostota i wspólnota, które moim zdaniem można odczuć na naszych czuwaniach modlitewnych. Przebiegają one dokładnie w taki sam sposób jak te z ESM - medytacja nad słowem Bożym, modlitwa w ciszy, adoracja krzyża - wszystko to przy wtórze śpiewu kanonów. Wspaniale jest patrzeć, jak każdy z nas, przygotowujących te lokalne spotkania, wkłada w nie cząstkę siebie i wychodzi z tego konkretne „dzieło sztuki” - opowiada Sławek.

W Europejskich Spotkaniach Młodych uczestniczył już wiele razy, choć w samej wiosce Taizé jeszcze nigdy nie był. - Dla mnie tych kilka ostatnich dni roku jest czasem głębokiego zastanowienia się, jaki on był, odskocznią od codzienności, wyciszeniem, poznawaniem siebie, zaznajamianiem się z nową miejscową kulturą - mówi.

Jak opowiada, z każdego z wyjazdów zabrał ze sobą piękne wspomnienia, poznał wyjątkowych ludzi, zwłaszcza tych goszczących pielgrzymów w parafiach oraz otwierających przed nimi drzwi swoich mieszkań i... serca. - Na pewno w pewien sposób szczególny będzie wyjazd na ESM 2021 do Turynu, jako spełnienie piłkarskiego marzenia... Prawdopodobnie jeden dzień spędzę zwyczajnie na stadionie ulubionego klubu - przypuszcza Sławek.

Informacje dotyczące spotkań w duchu Taizé w Malborku i pobliskich miejscowościach publikowane są na facebookowym profilu Taizé Malbork-Sztum.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast