Rekolekcje powołaniowe online

Rekolektantom towarzyszyły słowa: "(...) I natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim" (Mk 1,18).

Do udziału w zimowej edycji rekolekcji powołaniowych młodych mężczyzn tradycyjnie zaprosiło Wyższe Seminarium Duchowne. Ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawirusa odbyły się one online. Wzięło w nich udział dwóch rekolektantów, a spotykali się z nimi księża Piotr Kanarek i Maksymilian Ślizień.

- W czasie rekolekcji starałem się doprowadzić chłopaków do spotkania z Jezusem Chrystusem obecnym w słowie Bożym i sakramentach. Codziennie rozważaliśmy słowo Boże, Ewangelię z dnia - mówi ks. Kanarek, który głosił konferencje.

Uczestnicy rekolekcji, choć pozostawali w domach, otrzymali propozycję planu dnia. Rano było w nim przygotowanie do rozważania słowa Bożego, a wieczorem - konferencja. Pierwszego dnia dotyczyła ona codziennego rachunku sumienia, a drugiego - rozeznawania woli Bożej i tego, w jaki sposób za nią w życiu podążać. Ostatnia konferencja była podsumowaniem, próbą odpowiedzi na pytanie: "Co po rekolekcjach?".

Rekolektanci zostali zachęceni m.in. do tego, by o godz. 12 odmawiać "Anioł Pański", rozważać słowo Boże i trwać na medytacji. O godz. 15 odmawiali Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a przed Mszą św., w której mieli uczestniczyć w swojej parafii - Różaniec.

Rekolektanci starali się trwać w ciszy - nie korzystać z mediów społecznościowych, nie śledzić bieżących wydarzeń. - Wielokrotnie dostrzegałem, że w tej ciszy wiele się dzieje. Pojawiają się różne myśli, powracają wspomnienia. Odkrywam niezwykłe znaczenie ciszy, to, co dzieje się w sercu i umyśle w trakcie przebywania w ciszy - mówi Paweł Dudziak z parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Iławie, który w rekolekcjach powołaniowych uczestniczył po raz pierwszy.

Rekolekcje powołaniowe trwały od 7 do 9 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..