Nowy numer 47/2023 Archiwum

Uroczystości pogrzebowe ks. Jana Czajkowskiego

Uroczystości pogrzebowe ks. prał. kan. Jana odbyły się w dniu 59. rocznicy jego święceń kapłańskich.

Rzeczywiście zaprosiłeś nas dziś na to wspólne świętowanie 59. rocznicy twoich święceń kapłańskich. Widzimy, są szczególne - uroczyste dla ciebie tam, w niebie. Niech dobry Bóg obdarzy cię nową godnością, dołączając do grona zbawionych, a Matka Najświętsza Królowa Różańca św. z dzierzgońskiego sanktuarium, o które tak zabiegałeś, towarzyszy ci w spotkaniu z Jej Synem - powiedział ks. kan. Antoni Myjak, dziekan dekanatu Dzierzgoń.

Mszy św. pogrzebowej ks. prałata Jana przewodniczył bp Jacek Jezierski. W homilii zaznaczył, że posługę kapłańską ks. Czajkowski pełnił wedle własnych możliwości prawie do ostatnich dni życia. - W ciągu ostatniego półwiecza tak wiele zmieniło się w świecie, Polsce, także w Kościele. Różne fazy historii: był czas walki z Kościołem, a potem fascynacje Janem Pawłem II, umierał komunizm, a w jego miejsce wchodził dziki, brutalny kapitalizm. Dzisiaj liberalizm zmaga się z ideą państwa opiekuńczego, materializm praktyczny, neomarksizm próbuje zniszczyć chrześcijaństwo i cywilizację, której podstawę dało chrześcijaństwo - wymieniał biskup elbląski.

Kontynuując zaznaczył, że w ubiegłym roku dołączyła do tego epidemia o światowym zasięgu. - W takich uwarunkowaniach najogólniej mówiąc, pośród takich przemian, trzeba było stawać w ciągu ostatnich 60 lat przy ołtarzu, na ambonie, katechezie, wśród przyjaznych, obojętnych lub wrogich osób, aby głosić Chrystusa i Ewangelię - powiedział bp Jezierski.

- Żegnamy dzisiaj księdza, który przez prawie 60 lat wypełniał nieustannie posługę kapłańską i nieustannie tej posługi się uczył. Czynił to w zmieniającym się nieustannie świecie, wśród różnych emocji społecznych. Świętej pamięci ks. Jan dojrzewał w swoim człowieczeństwie i kapłaństwie, rozwijał się, doskonalił. Kapłaństwo jest bowiem darem, ale jest też sztuką, której wypełniania trzeba się cierpliwie i uważnie uczyć aż do końca - podkreślił biskup elbląski.

Ksiądz prałat kan. Jan Czajkowski urodził się 29 października 1937 r. w miejscowości Siedliska w diecezji płockiej. Święcenia kapłańskie przyjął 14 stycznia 1962 r. w Olsztynie. Posługiwał w parafiach w Biskupcu Reszelskim, Kętrzynie, Kamieńcu, Wrzesinie, Pasym. W latach 1984-2013 był proboszczem parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Dzierzgoniu. Ostatnie lata życia spędził w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Kwidzynie. Do Pana odszedł 10 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy