Zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego "Z odzysku", który opowiada historię mieszkańców Powiśla.
Prabuckie Stowarzyszenie Kresowiaków zachęca do obejrzenia filmu pt. "Z odzysku", który opowiada skomplikowaną historię mieszkańców Powiśla. Obraz powstał w ramach projektu "Powiślanie – dawniej i dziś”, który realizowany był na terenie pięciu gmin Powiślańskiej Lokalnej Grupy Działania obejmującym: Prabuty, Ryjewo, Sadlinki, Gardeję i Kwidzyn.
- Pomysłodawczynią była Alicja Kozakiewicz, przyjaciółka naszego stowarzyszenia - mówi Jędrzej Krasiński z PSK. - Film pokazuje szerszą perspektywę ludzi osiedlonych po wojnie na Powiślu, nie tylko wypędzonych z Kresów. Swoje historie opowiadają ludzie przybyli z Mazowsza, Pomorza, Małopolski, czy przesiedleni w ramach akcji "Wisła", a także przedwojenni mieszkańcy urodzeni na Powiślu - dodaje. Jak podkreśla, wszyscy oni znaleźli tutaj swoje miejsce do życia i stworzyli nową społeczność.
Andrzej Mosiejczyk, kolejny z przedstawicieli PSK, podkreśla, że największą wartością filmu jest to, że stanowi on świadectwo prawdziwych ludzkich historii. - Nie ukrywajmy, świadków powojennego kształtowania się naszej lokalnej społeczności jest coraz mniej. Odchodzą od nas i zabierają te bezcenne wspomnienia. Dlatego cieszymy się niezmiernie, że mogliśmy je utrwalić. Tak jak to było choćby w przypadku ks. Zenona Szerle, który występuje w naszym filmie, a który nie doczekał jego premiery - wyjaśnia A. Mosiejczyk.
Zamierzeniem pomysłodawców projektu było stworzenie filmowego archiwum relacji o tworzeniu się po II wojnie światowej na terenach Powiśla nowej, wielokulturowej społeczności. W posiadaniu gminy dostępne są więc kompletne wywiady z bohaterami filmu, które mogą być udostępnione zainteresowanym.
Serdecznie polecamy film "Z odzysku".