Dokument o historii powiślan

Zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego "Z odzysku", który opowiada historię mieszkańców Powiśla.

Prabuckie Stowarzyszenie Kresowiaków zachęca do obejrzenia filmu pt. "Z odzysku", który opowiada skomplikowaną historię mieszkańców Powiśla. Obraz powstał w ramach projektu "Powiślanie – dawniej i dziś”, który realizowany był na terenie pięciu gmin Powiślańskiej Lokalnej Grupy Działania obejmującym: Prabuty, Ryjewo, Sadlinki, Gardeję i Kwidzyn.

- Pomysłodawczynią była Alicja Kozakiewicz, przyjaciółka naszego stowarzyszenia - mówi Jędrzej Krasiński z PSK. - Film pokazuje szerszą perspektywę ludzi osiedlonych po wojnie na Powiślu, nie tylko wypędzonych z Kresów. Swoje historie opowiadają ludzie przybyli z Mazowsza, Pomorza, Małopolski, czy przesiedleni w ramach akcji "Wisła", a także przedwojenni mieszkańcy urodzeni na Powiślu - dodaje. Jak podkreśla, wszyscy oni znaleźli tutaj swoje miejsce do życia i stworzyli nową społeczność.

Andrzej Mosiejczyk, kolejny z przedstawicieli PSK, podkreśla, że największą wartością filmu jest to, że stanowi on świadectwo prawdziwych ludzkich historii. - Nie ukrywajmy, świadków powojennego kształtowania się naszej lokalnej społeczności jest coraz mniej. Odchodzą od nas i zabierają te bezcenne wspomnienia. Dlatego cieszymy się niezmiernie, że mogliśmy je utrwalić. Tak jak to było choćby w przypadku ks. Zenona Szerle, który występuje w naszym filmie, a który nie doczekał jego premiery - wyjaśnia A. Mosiejczyk.

Zamierzeniem pomysłodawców projektu było stworzenie filmowego archiwum relacji o tworzeniu się po II wojnie światowej na terenach Powiśla nowej, wielokulturowej społeczności. W posiadaniu gminy dostępne są więc kompletne wywiady z bohaterami filmu, które mogą być udostępnione zainteresowanym.

Serdecznie polecamy film "Z odzysku".

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..