GN 24/2021 Archiwum

Uroczystości w Milejewie

Jubileusz parafii św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Milejewie.

W niedzielę 7 marca w parafii św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Milejewie zainaugurowana obchody 50-lecia reerygowania parafii, które trwać będą przez najbliższy rok. Uroczystej Mszy św. przewodniczył o. Grzegorz Piśko OFM Conv., dziekan dekanatu Elbląg-Północ.

- 50-lecie reerygowania parafii to na pewno wielkie wydarzenie, ale jeszcze większym wydarzeniem było powstanie tej świątyni - XIV wiek. Pierwsze wzmianki o parafii to rok 1330, czyli widzimy, że te 49 lat, które dzisiaj rozpoczynamy, to jest tylko niewielki ułamek historii tego kościoła, historii tej ziemi i historii tych ludzi, którzy tutaj żyli, pracowali, którzy tutaj modlili się - mówił kapłan.  

Parafię św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Milejewie reerygował bp Józef Drzazga dekretem z 7 marca 1972 r. Natomiast bp Jacek Jezierski dekretem o odpustach z 30 lipca 2018 r. przywrócił odpust ku czci św. Bartłomieja Apostoła, podkreślając ciągłość tradycji religijnej - 14 lipca 1389 r. bp Henryk Sorbom, biskup warmiński, konsekrował miejscową świątynię pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła.

Ponadto także dniem odpustu jest 2 listopada. Na terenie parafii św. Stanisława, Biskupa i Męczennika leżą takie wsie jak Milejewo, Jagodnik, Majewo, Ogrodniki, Piastowo, Zajączkowo. Proboszczem parafii jest ks. Sławomir Nita. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama