Wystawa pokazuje, jak wiele trudu kosztował ten wielki społeczny zryw.
Przy pomniku Ofiar Grudnia 1970 w Elblągu 26 marca otwarto wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „Tu rodziła się Solidarność”. Ekspozycja ukazuje historię masowych strajków lipca, sierpnia i września 1980 roku. Ideą wystawy jest przedstawienie początków Solidarności nie tylko w skali ogólnopolskiej, ale także lokalnej.
Elbląg jest jednym z ok. 80 miast, w których taka wystawa będzie prezentowana w związku z 40-leciem ruchu. Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego IPN, podczas otwarcia ekspozycji zwracał uwagę, że Elbląg jest jednym z tych miast, gdzie opór antykomunistyczny był stały, pomimo licznych prób dławienia go. Przypominał takie dramatyczne wydarzenia w historii miasta jak grudzień roku 1970, kiedy zginęli Marian Sawicz, Waldemar Rebinin i Zbigniew Godlewski.
– Ale ten opór przyniósł rezultat. Potrzeba było wprawdzie jeszcze całej dekady walki, abyśmy się doczekali zrywu solidarnościowego. O tym jest ta wystawa – mówił. Grzegorz Adamowicz, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Elblągu, podkreślił, że ta wystawa stanowi swego rodzaju dopełnienie dwóch zeszłorocznych ekspozycji. Pierwsza dotyczyła 40. rocznicy wydarzeń Sierpnia ’80 i podpisania porozumień sierpniowych, druga przybliżała wydarzenia Grudnia ’70.
Wystawa, z którą można się zapoznać na elbląskim skwerze, składa się z trzech części. Sześć pierwszych plansz poświęconych jest ogólnopolskiej historii powstania Solidarności w sierpniu 1980 roku. Druga część pokazuje historię rodzenia się „S” w wymiarze regionalnym, zgodnie z ówczesnym podziałem administracyjnym. W tym przypadku są to województwa gdańskie, elbląskie i słupskie. Ostatnia część, trzy panele, poświęcona jest konkretnej miejscowości. Wystawa z informacjami historycznymi w języku polskim i angielskim pozostanie na pl. Solidarności do 14 kwietnia.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się