Opracowanie "Kapliczki, figury i krzyże w parafii św. Jana Chrzciciela i Sanktuarium Jezusa Miłosiernego w Zielonce Pasłęckiej" to album zdjęciowy przygotowany staraniem ks. Karola Dąbrowskiego.
Sanktuarium w Zielonce Pasłęckiej – najważniejsze w ziemi pasłęckiej i jedno z dwunastu w diecezji elbląskiej – doczekało się ciekawego opracowania. „Kapliczki, figury i krzyże w parafii św. Jana Chrzciciela i Sanktuarium Jezusa Miłosiernego w Zielonce Pasłęckiej” to album zdjęciowy przygotowany staraniem ks. Karola Dąbrowskiego, obecnego proboszcza wspólnoty.
Publikacja ta jest ilustrowanym zbiorem przedstawiającym najwspanialsze z zabytków sztuki sakralnej znajdujących się przy tamtejszym kościele. W albumie zostały zaprezentowane między innymi fotografie figur świętych i apostołów, drogi krzyżowej na miejscowej Golgocie, relikwiarzy, a także kapliczek znajdujących się na terenie parafii.
Jak mówi ks. Dąbrowski, nie pojawiły się one tam po to, żeby można było tylko podziwiać ich urodę, ale głównie dlatego, żeby każdy zastanowił się, co one tak naprawdę mają nam przekazać. – Patrząc na przydrożne krzyże, na kolumny zwieńczone figurami apostołów i świętych, patrząc na różne „odcienie” figur Matki Boskiej i wreszcie na liczne kapliczki, powinniśmy dostrzegać właśnie w tym widzialnym to, co niewidzialne – mówi.
Jednocześnie zaznacza, że powstanie tego albumu nie byłoby możliwe bez zaangażowania i wieloletniej pracy poprzedniego proboszcza wspólnoty i pierwszego kustosza sanktuarium – ks. Czesława Drężka. W publikacji znajdziemy także wspomnienie księdza Czesława, który opowiada, jak rodziła się wspólnota w Zielonce Pasłęckiej i jak powstawało sanktuarium.
Album liczy ponad 100 wypełnionych fotografiami stron. Łukasz Sianożęcki /Foto Gość