Pamiątki średniowiecznego pielgrzymowania

Wystawę oglądać można w Ratuszu Miejskim w Tolkmicku.

Tradycja pielgrzymowania do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela i grobów świętych Piotra i Pawła w Rzymie zaczęła się rozwijać we wczesnym średniowieczu. Pielgrzymi w dawnych czasach, po dotarciu do miejsca świętego, zaopatrywali się w różne pamiątki - np. znaki, plakietki pielgrzymie.

Plakietki pielgrzymie - zwane również znakami pątniczymi - były to jednostronnie zdobione cynowo-ołowiane odlewy, które przypinano sobie do ubrań, kapeluszy, toreb.

Na otwartej w sobotę 10 lipca w Ratuszu Miejskim w Tolkmicku wystawie pt. „Tolkmicko na pielgrzymkowych szlakach średniowiecznej Europy” obejrzeć można 372 zabytki - plakietki pielgrzymie, relikwiarzyki, krzyżyki oraz inne dewocjonalia. Wśród nich są plakietki pielgrzymie w kształcie muszli św. Jakuba z wędrówek do Santiago de Compostela czy odlewy przedstawiające pokłon Trzech Króli z wypraw do Kolonii.

Wystawa powstała dzięki współpracy władz Tolkmicka z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu i Dantiscum - Pracownią Badań Archeologicznych.

- Tolkmicko od średniowiecza znajduje się na jednym ze szlaków Jakubowych wiodących do Santiago de Compostela - przypomniała dr Magdalena Beata Dalman, burmistrz Tolkmicka. Dodała, że w mieście od kilku lat starają się nawiązywać do kulturowej spuścizny pielgrzymiej. W ramach obchodów Jakubowych Dni Tolkmicka w minionych latach organizowano Festiwal „Pielgrzymi Północy”, natomiast w tym roku wpisała się w nie otwarta w sobotę ekspozycja.

Pamiątki średniowiecznego pielgrzymowania

Wystawę oglądać można w Ratuszu Miejskim w Tolkmicku do 30 września; w poniedziałki i wtorki w godzinach 8-15, a od środy do niedzieli w godzinach 11-19. Wstęp wolny.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..