Nowy numer 17/2024 Archiwum

Nie tylko zdjęcia przejdź do galerii

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza do obejrzenia dwóch wystaw.

Pierwsza z nich „Świadectwa. Historia w twarzach - twarze historii” otwarta została ponownie po długiej przerwie. Zmieniona została jej oprawa i ograniczona powierzchnia. Natomiast premierowa ekspozycja „Miasto nowych ludzi. Elbląg w pierwszej powojennej dekadzie 1945-1955” to jej kontynuacja. Kuratorami wystaw są Alicja Janiak i Joanna Szkolnicka.

J. Szkolnicka w czasie wernisażu wystaw, który odbył się 5 listopada, zwróciła uwagę, że jej nazwa nawiązuje do tytułu powieści Janiny Dziarnowskiej „Miasto nowych ludzi”, która ukazała się w 1954 roku. Była to powieść socrealistyczna, o charakterze propagandowym, w której postacie ukazane zostały w sposób szablonowy - jedni byli dobrzy, inni źli. - Obrazuje ona losy, pracę, działalność przybyszów w nienazwanym, nieokreślonym mieście na Ziemiach Odzyskanych, Ziemiach Zachodnich. Ze szczegółów, między innymi topograficznych, możemy zdać sobie sprawę, że chodzi o Elbląg. Państwo będą mogli sami się o tym przekonać, bo dzięki uprzejmości spadkobierców praw majątkowych do powieści mamy możliwość zaprezentowania jej na ekranie dotykowym - wyjaśniała.

Wystawy te to zdjęcia, dokumenty, wycinki z gazet, przedmioty przed laty używane na co dzień. W dużej mierze wszystkie te rzeczy muzealnikom udało się zgromadzić dzięki uprzejmości mieszkańców Elbląga, którzy udostępnili rodzinne pamiątki.

- Dzięki wielości środków przekazów, jakie na tych wystawach postaraliśmy się zastosować, będą mogli się państwo niejako przenieść w czasie i odczuć atmosferę pierwszych lat powojennych - zapewniała J. Szkolnicka.

Projekt zrealizowany został w ramach projektu „Museums over the borders. Stage II”, dofinansowanego z Unii Europejskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy