W dniu Narodowego Święta Niepodległości mieszkańcy Elbląga uczestniczyli w Mszy św. w intencji Ojczyzny, a tuż po niej - w odsłonięciu pomnika Twórców Niepodległości.
Uroczystej Mszy św. w katedrze św. Mikołaja w Elblągu przewodniczył bp Jacek Jezierski. W homilii zaznaczył, że choć dziś cieszymy się wolnością i suwerennością naszego państwa, cieniem nad świętem kładzie się polityka naszego wschodniego sąsiada. - Agresywne zachowania po stronie Białorusi, na granicy z Polską, zagrażają pokojowi w Europie Środkowej. Mogą sprowokować głębszy, bardziej poważny konflikt. Tymczasem Polska posiada prawo do tego, aby chronić swoje granice i swoje terytorium. Jest to podstawowy obowiązek państwa, jego służb, a ostatecznie wszystkich obywateli - powiedział bp Jezierski.
Podkreślił, że dziś znajdujemy się w trudnej sytuacji, nie wiemy, jak będą wyglądały najbliższe dni, miesiące. Z podobnymi zagrożeniami musiały nieraz mierzyć się wcześniejsze pokolenia Polaków na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej. - Użycie emigrantów z Azji jako żywych tarcz to zabieg znany z przeszłości, wysoce nieludzki, niemoralny, niedopuszczalny. Jestem o tym przekonany, że Straży Granicznej i Wojsku Polskiemu, policji, a także tym, którzy strzegą państwa, winniśmy być wdzięczni, winniśmy nieść szacunek. Funkcjonariusze i żołnierze nie są agresorami, najeźdźcami, ale strzegą bezpieczeństwa naszego ojczystego kraju. Naszej życzliwości potrzebują też rodziny funkcjonariuszy i żołnierzy wysłanych na wschodnią granicę. Niepokój o ich los jest dla ich najbliższych bardzo trudnym doświadczeniem, przeżyciem - wskazał biskup elbląski.
Biskup Jezierski zaznaczył, że w trudnych chwilach nie wystarczą nasze starania i zapobiegliwość, musimy prosić intensywnie Boga o dar pokoju, o przezwyciężenie agresji na wschodniej granicy Polski. - Dyktatorom nie wolno ustępować, gdyż nie odbierają oni ustępstw za gest dobrej woli, ale za słabość i zwiększają swoje roszczenia. Musimy modlić się o roztropne decyzje rządzących i o ich stanowcze, spójne działanie. Winniśmy też pamiętać, że 103 lata temu otrzymaliśmy upragniony dar własnego państwa. Jego utrzymanie jest jednak nadal wielkim zadaniem dla nas wszystkich - podsumował bp Jezierski.