Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Jego królestwo zaczyna się w sercach

Jakim królem jest Jezus? – zastanawiali się uczestnicy.

Akcja Katolicka Diecezji Elbląskiej doroczny dzień skupienia przeżywa tradycyjnie w okolicach swojego święta patronalnego, czyli uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata. W tym roku jej członkowie spotkali się 20 listopada w katedrze św. Mikołaja w Elblągu na Mszy św. pod przewodnictwem bp. Jacka Jezierskiego.

– Wśród wielu imion Jezusa, które znajdujemy na kartach pism, znajduje się również tytuł: „król”. Ale co to znaczy, że Jezus jest królem? Jakim jest królem? O jakie królestwo chodzi i gdzie się ono znajduje? – pytał w homilii pasterz diecezji elbląskiej. Jak przypominał, w Starym Testamencie Bóg jest ukazywany jako władca, panujący, posiadający pełną władzę nad czasem, historią, kosmosem, ziemią i człowiekiem.

– Pan Bóg posiada władzę absolutną nad całą rzeczywistością. Ale też jest mądry, dobry, sprawiedliwy, miłosierny, życzliwy każdemu człowiekowi i miłuje swoje stworzenia. Bóg jest „filantropos”. To greckie określenie oznaczające „miłujący człowieka” odnosimy również do Jezusa Chrystusa – podkreślał. Biskup Jezierski zwrócił uwagę, że w dzisiejszym świecie system monarchiczny przechodzi do przeszłości, królowie pełnią dziś raczej funkcje symboliczne i reprezentacyjne.

– Kościół nazywa Jezusa królem w innym znaczeniu niż polityczne. Jest to zupełnie odmienna sfera, gdyż nie chcemy dziś budować społeczeństwa monarchicznego. Atrybutem zwyczajnych królów jest korona ze złota, zaś w przypadku Jezusa jest to wieniec z ciernia. Atrybutem zwyczajnych królów jest tron. Tronem Jezusa stał się Jego krzyż. To jest miejsce Jego wywyższenia, agonii i śmierci, ofiary odkupienia – podkreślał biskup. – Jezus Chrystus jest królem naszego życia duchowego. Jego królestwo nie wiąże się z żadnym terytorium, ale rozpoczyna się w ludzkich sercach. „Królestwo Boże w was jest” – mówił Jezus do uczniów – podsumowywał biskup Jezierski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy