Święto patronalne w WSD diecezji elbląskiej przejdź do galerii

- Bóg pragnie, aby człowiek żył mądrze i dobrze. Taki jest odwieczny zamysł Bożej woli - mówił bp Jacek Jezierski.

Centralnym punktem święta patronalnego w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji elbląskiej była Msza św. pod przewodnictwem bp. Jacka Jezierskiego. - Gromadzi nas uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, święto patronalne ważnej instytucji diecezjalnej, ważnej grupy osób przygotowujących się do sakramentu święceń i do misyjnego oraz apostolskiego posłania - rozesłania, jak uczy Ojciec Święty Franciszek - powiedział.  

Bp Jezierski podkreślił, że Bóg Ojciec kieruje się miłością wobec ludzi, czyli pragnieniem naszego rzeczywistego dobra. - Bóg pragnie, aby człowiek żył mądrze i dobrze. Taki jest odwieczny zamysł Bożej woli. Ten Boży zamiar, pomimo przeszkód i zakłóceń spowodowanych grzechem występującym od początków dziejów, realizuje się dzięki Jezusowi Chrystusowi - mówił.

Jak tłumaczył biskup elbląski, grzech polega na zlekceważeniu Boga, równocześnie jest działaniem destrukcyjnym, niszczy harmonię życia społecznego i degraduje osobę. - Grzech początków dotknął naturę ludzką, skaził ją. Dotknął natury każdej osoby, która przychodzi na świat, jak choroba popromienna po wybuchu broni jądrowej, ładunków jądrowych - porównał.  

By wybawić ludzi ze stanu grzechu pierworodnego i osobistych win Syn Boży stał się człowiekiem, narodził się w Betlejem. - Już poprzez to, że przyjął ciało z Maryi, że rozwinął się w ciele Matki, przez to uświęcił naturę ludzką - zaznaczył bp Jezierski. Ojcowie Kościoła - jak dodał - uczyli, że wcielenie jest uświęceniem natury ludzkiej.  

- Matka Zbawiciela nie została dotknięta pierworodną winą i jej skutkami. Pan Bóg Ją od tego zachował. Św. Łukasz opisując zwiastowanie przytacza słowa skierowane do Maryi w Nazarecie: "Ave. Witaj, bądź pozdrowiona, pełna łaski" - mówił biskup elbląski.

To narastające w Kościele wschodnim i zachodnim przekonanie, tę intuicję wiary, pomimo oporów, a nawet sprzeciwu wybitnych teologów, potwierdził w 1854 roku bł. Pius IX. - Św. Łukasz Ewangelista wyraża wiarę Kościoła apostołów. Prorokom trudno jest wyjaśnić, że istnieje wyjątek od reguły, od prawdy wiary, że wszyscy zostali dotknięci grzechem początku, dlatego wszyscy potrzebują odkupienia i Odkupiciela. Kościół wierzy jednak, że Najświętsza Maryja Panna skorzystała z daru odkupienia w chwili swego poczęcia, a właściwie - precyzyjnie mówiąc - została objęta łaską odkupienia, zanim przyjęła naturę ludzką, nie było chwili, nie było takiego momentu, w którym nie byłaby objęta łaską odkupienia - podkreślił bp Jacek Jezierski.


Więcej o obchodach święta patronalnego w elbląskim seminarium w "Gościu Elbląskim" na niedzielę 19 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..